מאמר: צמחי מרפא וחליטות לחרדות ושיפור מצב הרוח
מדורי תוכן
צמחי מרפא וחליטות לחרדות ושיפור מצב הרוח | רפואה משלימה | צמחי מרפא | ראשי

צמחי מרפא וחליטות לחרדות ושיפור מצב הרוח

צמחי מרפא כמו מליסה רפואית עוזרים להתגבר על פחדים, חרדות ומשפרים את מצב הרוח. איזה צמחים וחליטות יכולים לעזור?
הגדל טקסט: Decrease font Enlarge font
צמחי מרפא וחליטות לחרדות ושיפור מצב הרוח צמחי מרפא וחליטות לחרדות ושיפור מצב הרוח
שתף בפייסבוק | גוגל פלוס | שתף בטוויטר | שתף בטוויטר |

טיפול אלטרנטיבי בדיכאון ותמציות צמחי מרפא מאפשרים טיפול טבעי בחרדות ובהחלט יכולים לעזור לשפר את מצב הרוח ולהתמודדות עם מצבי דכדוך ומצב רוח ירוד. מליסה רפואית היא רק אחד מצמחי המרפא שיכולים לעזור לנו.

בעולם המערבי של ימינו יש הרבה יופי, שפע, שיתוף ואפשור, ולצידם כמובן יש גם אתגרים לא פשוטים. וכבר כתבו על כך כל כך הרבה, כך שאמנע מפירוט מיותר. אני אשתף, עם זאת, שמצוקת הנפש היא אחת מהתלונות המרכזיות המגיעות במוצהר לקליניקה, וללא ספק התלונה הנפוצה ביותר אם משקללים גם את כל אותם מקרים המגיעים עם בעיה פיזיולוגית שהבסיס העיקרי שלה הוא מצוקה נפשית ברורה.

היפה בתקופת אתגרים זו שהיא מציעה עם האתגרים מגוון פתרונות. שפע האפשרויות העומדות לרשותנו בחיזוק ובתמיכה נפשית הוא עצום. טיפולי פסיכותרפיה, טכניקות מגע, עבודות התפתחות אישית למיניהן, מדיטציה, טאי צ'י וכמובן- פעילות גופנית, אשר הינה בעלת השפעה מיטיבה מאין כמותה בדיכאון.

מבלי לגרוע מיעילותם של אלה, אני רוצה לספר לכם שצמחי מרפא הם אופציה נפלאה ויעילה במיוחד, בעיקר אם משולבים לצד טיפול רגשי מתאים. אם נשווה לטיפול הקונבנציונלי, הרי שגם שם הוכח שהשילוב בין טיפול תרופתי מסוג SSRI's (פרוזק, ציפרלקס וכו') לצד טיפול פסיכולוגי הוא הטיפול הקונוונציונאלי היעיל ביותר לדיכאון.

אז למה לא לקחת פשוט SSRI's? קודם כל- אפשר לקחת אם זה מה שתחליטו שנכון עבורכם. יש אנשים רבים שזה בדיוק הטיפול שמשנה את איכות חייהם, והם מחייכים וזה מעולה. עם זאת, יש תופעות לוואי לא מעטות לתרופות אלו כשהמדווחות בלבד מגיעות לשיעור של 25% וכוללות אימפוטנציה, טשטוש, בחילה, עייפות, שלשול ואף חיזוק הדיכאון והחרדה. וגם, כאשר מדובר במצבים קלים- מתונים, יש משהו בנטילת בתרופות שמסרב להכיר בכאב כלגיטימי, ככזה שיש לו אולי אפילו סיבה. אולי רגשות שדוכאו והם אלה שעם הזמן הפכו לדיכאון, משבר נפשי זמני, אבל, טראומה, פרידה ועוד. הרבה מצבי דיכאון צריכים הכרה בכאב ולא שיכוכו. הקלות שבה התרופות הללו ניתנות ע"י רופאים, מחייב אותנו- האנשים הפשוטים, לדעת מתי אנחנו זקוקים באמת לטיפול התרופתי. ולכן, הייתי מציע לשמור זאת כאופציה אחרונה, כל עוד האדם מנסה למצוא פתרונות (דוגמת אלה שהוצעו) ולא ממתין בסבל לכך ש"זה פשוט יעבור מעצמו"

אז מה צמחי מרפא עושים? צמחים עושים את זה אחרת… והם עושים הרבה, עושים רחב ועושים עמוק.
יש צמחים שהם ממש נוגדי דיכאון רשמיים. ניתן לציין את צמח המרפא ורבנה רפואית הגדלה בר בארץ (Verbena officinalis). לצמח יכולת ריפוי ארוכת טווח אשר מתוארת בספרות המקצועית והקלינית כמשקמת את מערכת העצבים. הוא מתאים מאוד לדיכאון אחרי לידה, מתאים גם בהיריון ובהנקה ואף מגביר ייצור חלב אם. עוד צמח מפורסם הוא היפריקום או פרע (Hypericum perforatum) הצמח מוגבל לשימוש בארץ בשל אינטרקציות עם תרופות. בכל אופן, מעניין לדעת כי במבחנים קליניים רבים נמצא בעל יעילות דומה לטיפול בדיכאון קל- בינוני לזו של ה- SSRI's, אך ללא תופעות הלוואי.

יש צמחים מרוממים פשוטים יותר, בעלי השפעה מהירה יותר כמו מליסה רפואית (Melissa officinalis), והדמיאנה (Turnera diffusa) ואפילו לשיבה (Artemisia arborescens) יש יכולת מסויימת של שיפור מצב רוח. אלה הם פתרונות ביתיים אפשריים לדיכאון קל או לדכדוך קל. לא יהיה זה הגיוני לצפות מאלה להקל משמעותית על דיכאון מתמשך.

קטגוריה חשובה ביותר של צמחי המרפא לעניין זה היא האדפטוגנים. אלה הם אותם צמחים אשר מגבירים את יכולת הגופנפש להסתגל לשינויים. דבר המתבטא בין היתר ביכולת טובה יותר להכיל מצבי סטרס, בפעילות נוגדת דיכאון וחרדה, בהגברת הוויטאליות, האון, החשק המיני, היכולת המנטלית ועוד. דוגמה לכמה צמחים אדפטוגניים חשובים: שורש ויתניה משכרת, הגדלה בר בארץ (Withania somnifera), הידרוקוטיל (Centella asiatica), פשטה שעירה הגדלה בר בארץ (Bacopa monnieri), מינים שונים של ג'ינסנג ועוד...

צמחים אדפטוגניים יופיעו גם בפורמולות "מדף" לטיפול בדיכאון ובחרדה ויעשו עבודה יפה לצד נוגדי הדיכאון שתיארתי. עם זאת, כאשר בחירת הצמחים נעשית בקליניקה בהתאמה פרטנית לכל מקרה- מושג מיצוי מיטבי של הפוטנציאל הגלום בטיפול הצמחי. כך לדוגמה, דיכאון על רקע גיל המעבר או דיכאון על רקע תשישות נפשית יטופל באופן שונה לגמרי. דיכאון עם חוסר תיאבון ושינה מופרעת יכוון לאדפטוגן מסויים, ואילו דיכאון עם קשיי ריכוז ותפקוד מנטלי לקוי יכוון לאדפטוגן אחר.

• חובה להיוועץ עם גורם מוסמך לפני כל פעולה.

לקבלת יעוץ אישי ומידע בנושא, התקשרו עכשיו: 072-2285801
מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


עמוד זה נצפה ושותף 1173 פעמים. גם אתה יכול לשתף עם חברים
לחץ/צי עכשיו על סמל הרשת החברתית שלך והחברים שלך יוכלו ליהנות גם הם
שתף עם חברים: שתף בפייסבוק | גוגל פלוס | שתף בטוויטר | שתף בטוויטר |

image בני אדם החלו לצרוך חלב רק משנת 4000 לפנה"ס לערך עם ביות הבקר והתפתחות החקלאות. עד אז לאורך כל שנות קיומו של המין האנושי שרד האדם ופיתח שלד לתפארת בלי חלב
image אבן החכמים מייצגת את התכלית הסופית של האלכימיה, ומסמלת שלמות ואלמותיות.
image המפה האסטרולוגית מחולקת ל-12 בתים, כאשר הבית הראשון נקבע ע"פ שעת הלידה והמזל העולה באופק באותה השעה.
image כיצד ניתן לעורר את החלומות שלנו ומה הקשר בין חלום של לילה לחלום של מציאות.
image לאיורוודה מגוון של שיטות טיפול שהמשותף בהם הוא הראיה של האדם כמכלול. על פי התפיסה של הרפואה ההוליסטית, לכל בעיה ממנה סובל האדם יש הן אספקט פיזי והן אספקט נפשי ורוחני, ועל כן הטיפול חייב להתמקד בשלושתם.
מטפל בתחום? בדוק כיצד אתה מופיע באינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןדרג תוכן עמוד זה
5.00