מאמר: יעל אפלבוים כליף
מדורי תוכן

יעל אפלבוים כליף

תנועה בהנאה
הגדל טקסט: Decrease font Enlarge font
יעל אפלבוים כליף יעל אפלבוים כליף
שתף בפייסבוק | גוגל פלוס | שתף בטוויטר | שתף בטוויטר |

לקבלת יעוץ אישי מיעל אפלבוים כליף התקשרו בכל שעה: 072-2285800 שלוחה 374

במסגרת מדור המומלצים של אלטרנטיבלי אנחנו שמחים לראיין את יעל אפלבוים כליף.

יעל אפלבוים כליף מהוותיקות בתחום הפלדנקרייז בארץ. כיום יעל עוסקת בהוראה וטיפול בשיטת פלדנקרייז וכן, בהכשרת מדריכים ומטפלת בשיטת "שלהב – "Child'Space.ליווי התפתחותי, העשרה, הדרכה ותמיכה - לתינוקות והוריהם (על בסיס התיאוריה של פלדנקרייז).

מאז שיעל א. כליף זוכרת את עצמה, היא תמיד הייתה בתנועה.

במשך שנים רבות עסקה במגוון רחב מאוד של פעילות ספורטיבית, תנועה ומחול ואף לימדה במשך כ - 30 שנה חינוך גופני בבי"ס תיכון תלמה ילין לאומנויות.

המכנה המשותף בין שיטות הטיפול שיעל עוסקת בהן הוא תהליך למידה וריפוי דרך תנועה, בגישה של מימוש הפוטנציאל האישי בכל מצב נתון והרחבת הרפרטואר התנועתי אשר ישמש את הגוף לביצוע תקין ויעיל של פעולות יומיומיות, מניעת נזקים מצטברים ומגבלות תפקודיות.

מזה פלדנקרייז?

"שיטת "פלדנקרייז" הינהפעילות גופנית נעימה - בתנועות קלות ועדינות – בגבול היכולת האישית, במטרה לשפר את הגמישות, להרחיב את הרפרטואר התנועתי ולשכלל את היכולת והתפקוד היומיומי:  

למנוע נזקים גופניים מצטברים, להחלים מפציעות שונות, תאונות, בעיות אורטופדיות ניתוחים (כאבי גב צוואר, חגורת כתפיים, ברכיים, מפרקי ירכיים כפות רגליים ועוד...) לשיפור היציבה, שיווי המשקל, הקואורדינציה והביטחון העצמי.

את השיטה אני מלמדת בשתי דרכים:

1. בקבוצות  - לכל הגילאים

2. באופן פרטני –שיעורים טיפוליים במגע - לאלה שזקוקים לכך מבחינה בריאותית ואינם מעוניינים או יכולים להשתלב בקבוצה.

מעניקה שיעורים טיפוליים אישיים לכל הגילאים- מבוגרים בני נוער וילדים.

מלמדת שיעורי פלדנקרייז בקבוצות ברמת גן גבעתיים ותל אביב."

מהי שיטת "שלהב – "Child'Space?

את השיטה פיתחה דר' חוה שלהב. 

זוהי שיטה לליווי התפתחותי והעשרה לתינוקות, על בסיס התיאוריות של דר' משה פלדנקרייז. 

מתוך ההנאה שלי בעבודה עם ילדים ומתוך התובנות שלי כמורה ותיקה בבית ספר וכן, כמטפלת ומורה בעלת ניסיון רב בשיטת פלדנקרייז, זה ממש התבקש שאתמקצע בעבודה עם תינוקות וילדים, כמובן בהדרכתה ותמיכתה של דר' חוה שלהב.

זוהי שיטה מדהימה לתינוקות, דרך הנאה, משחק וגירויים שונים ניתן לעזור לתינוק להגיע להתפתחות תקינה ולעזור לתינוקות עם עיכובים או קשיים שונים.

איך הגעת לתחום זה?

"גדלתי בקיבוץ נצר סרני. הייתי ילדה מאוד ספורטיבית וניצלתי כל הזדמנות שהייתה לי, לעסוק בתנועה, אם זה שחיה, באלט, התעמלות מכשירים, אתלטיקה ועוד. 

מגיל 12 עד ליום עזיבתי את הקיבוץ טיפלתי בבית הילדים בתינוקות ופעוטות. 

כשבגרתי והייתי צריכה להחליט במה אני רוצה לבחור כמקצוע לחיים, התלבטתי בין חינוך, פסיכולוגיה וחינוך גופני (שלמעשה יש קשר בין כולם).

היות שהקשר שלי והאהבה לילדים כבר הייתה משחר נעורי, חשבתי שכמורה לחינוך גופני בבי"ס אוכל לממש את כישורי במקצוע שאני באמת נהנית ומאמינה בחשיבות שלו ובתרומה שלו לכל אחד.

סיימתי את לימודי ההוראה בסמינר הקיבוצים כמורה לחינוך גופני, שם נחשפתי לראשונה לשיטת פלדנקרייז שהעבירה מורה מופלאה בשם חווה שלהב.

חוה הייתה בשעתו תלמידה ואסיסטנטית של דר' משה פלדנקרייז.

הרגשתי שהשעורים בשיטת פלדנקרייז הקלו מאוד על כאבי הגב שהיו לי ונתנו לי הרגשה מאוד טובה ונינוחה. כבר אז ידעתי שבבוא היום אלמד גם הוראה בשיטת פלדנקרייז. 

לאחר כעשר שנות הוראת החינוך הגופני בביה"ס, נרשמתי ללמודי הוראה וטיפול בשיטת פלדנקרייז. 

הטריגר העיקרי בעיתוי הזה דווקא, שהשפיע עלי ללכת וללמוד את השיטה היה בני בן השלוש שסבל מבעיות אורטופדיות ברגלים - כאלה שהצריכו כנראה ניתוח בעתיד. 

לא רציתי להגיע איתו לניתוחים ולקחתי אותו לשיעורי פלדנקרייז באופן פרטני. 

לאחר כשנה, ברירת הניתוח כבר לא עמדה על הפרק – המצב של בני השתפר. יותר מאוחר הוא היה אלוף אזורי בקפיצה לגובה ואף אומן תקופה מסוימת לתחרויות אתלטיקה בנבחרת ישראל, עד שהחליט שאינו מעוניין להמשיך בזה מהסיבות שלו. 

ואיך המשכת משם?

"הבנתי את עוצמתה של שיטת פלדנקרייז שהפכה עם הזמן לעיסוקי העיקרי. התחלתי ללמד גם בבית הספר את השיטה ונוצר מצב שתלמידים לא יושבים בצד בשל מגבלות שונות כמו אסטמה ובעיות אורטופדיות למיניהן. הכיתות היו מלאות עד ארבעים תלמיד ורובם מתוך בחירה אישית. במשך הזמן הם למדו ליהנות יותר מעצמם, מגופם ומהיכולת התנועתית שלהם. תלמידים שנרתעו במשך שנים משעורי חינוך גופני נהנו להשתתף בשיעור הפלדנקרייז ובעקבות השיעורים האלה הביצועים השתפרו.

במשך שנים של צפייה באותם תלמידים, חשבתי שאם הנערים והנערות האלה היו מקבלים, בליווי הוריהם, הדרכה והעשרה תנועתית בשנה הראשונה לחייהם – כשכול מערכות הגוף מתהוות, כשהמרכיבים היסודיים של התנועה והאורגניזם נרקמים ונבנים, הכול אולי היה יכול להיות בשבילם, אחרת. לרבים מהתלמידים היו קשיים מוטוריים כמו: סרבול, עקמת, נשימה, קואורדינציה, שיווי משקל וכדומה, היו גם קשיים אחרים כמו בעיות קשב וריכוז, דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון ועוד... ברמות כאלה ואחרות. ואכן, באחת משנות השבתון שלי שוב למדתי אצל מורתי דר' חווה שלהב והפעם, את שיטתה CHILD'SPACE - - שיטת שלהב. מאז אני מלווה אותה כאסיסטנטית ומדריכה בקורסים להכשרת מדריכים בשיטתה".

מה היתרון בגישתה של חווה שלהב?

"היתרון בשיטה הוא, שניתן לזהות את הקושי העכשווי והעתידי כבר בשנת החיים הראשונה של התינוק ואז לטפל בזה, עוד לפני שהוא יוצר לעצמו תבניות הרגליות שאחר כך קשה יותר להתפטר מהן. זאת שיטה לתינוקות בריאים וכמובן לכאלה שיש להם עיכוב התפתחותי: (לא מרים ראש, לא זוחל, לא מתיישב, סרבול, היפוטוניה, היפרטוניה, שיתוק מוחין או כל קושי אחר שעלול לעקב התפתחות). כפי שנאמר – השנה הראשונה היא השנה הקריטית והיא חלון ההזדמנויות לשינוי ושיפור בסיסי של המרכיבים היסודיים של התנועה. בדרכים הייחודיות של השיטה אפשר לקדם תהליכי התפתחות בהנאה ולא מתוך כפייה".

היום, אחרי שנים רבות בעבודה בתחום, מה לדעתך הוא סוד ההצלחה שלך?

"סוד ההצלחה לדעתי הוא קודם כל החוכמה הדרך והגישה שבשתי השיטות עצמן. 

בנוסף, העבודה שלי, שהיא עבודה בתנועה המבוססת על נקודת יציאה ממקום חיובי, לימוד של התייחסות אישית מתוך הקשבה מודעות והנאה, אופטימיות ואמונה רבה שבכל דבר אפשר למצוא את נקודת ההתחלה שנוח וקל להתחיל ממנה ומשם - השמים הם הגבול. להתמקד ב 'יש' במקום להתמקד ב'מה אני לא יכול לעשות' ולשמחתי הרבה, זה עובד בכל הגילאים".

זה באמת אפשרי בכל מצב?

"כן. תמיד אפשר לשפר ולהתקדם כי הרי הכול בחיים הוא יחסי. גם אדם אחרי אירוע מוחי שמשותק בחלק מגופו ומצליח להזיז כל פעם עוד משהו מגופו בדרך איכותית יותר ולתקשר טוב יותר עם הסביבה, משפר את חייו לאין ערוך. גם ילד עם שיתוק מוחין שמצליח לשבת מול מחשב וליהנות מהיכולת שלו להניע את העכבר כדי לתקשר עם הסביבה משפר את איכות חייו ושמחת החיים שלו. כל שיפור קטן יש לו משמעות ענקית. שיטת פלדנקרייז עוזרת לכל אחד לשכלל את התפקוד המוטורי בחיי היום יום. זהו מסע מרתק של גילוי הגוף והנפש כאחד, שמעניק יכולת הקשבה לגוף, תוך כדי תכנון של תנועה מודעת. התנהלות זאת של הבנה ותכנון התנועה בדרך בה כל אברי הגוף משתפים פעולה מבחינה אנטומית ופיסיולוגית לצורך ביצוע הפעולה הרצויה, יוצרת איכות חדשה בחיי היומיום, מעצימה את היכלות בכל התחומים והביטחון העצמי, מפחיתה עייפות, מונעת כאבים ומרגיעה מאוד".

מי קהל היעד שלך?

"מגיעים אליי תינוקות וילדים בעיקר עם קשיים ועיכובים התפתחותיים, או כאלה שהוריהם מעוניינים לדעת ולהבין יותר ולהיות בטוחים שהם לא שוגים או מפספסים משהו באבני הדרך ההתפתחותיות של ילדיהם. כמו כן, אנשים עם בעיות אורטופדיות שונות ומגוונות: בעיות גב למיניהן, בעיות ברכיים, צוואר, כתפיים ועוד, כאלה שעברו תאונות, אירוע מוחי או כל דבר אחר הפוגע ברמת התפקוד... מגיעים גם אנשים שפשוט רוצים לשפר את יכולתם ואיכות חייהם: אנשים שרוצים ללכת טוב יותר, לרקוד טוב יותר, ובכלל, להרגיש טוב יותר עם עצמם ולמנוע בעיות בעתיד. 

שיטת פלדנקרייז מתאימה לכל גיל כי היא משפרת כול מצב נתון. תופעת לוואי נפלאה, היא שינוי דרך החשיבה וההתנהלות לכיוונים חיוביים, עובדה שמקרינה ומשפרת במידה רבה את איכות החיים".

איפה את מלמדת/מטפלת?

"בעיקר בתל אביב, גבעתיים ורמת גן לקהל הרחב. בנוסף, מלמדת בקורסים להכשרת מדריכים במרכז הארץ".

מה המוטו שלך בהוראה ובטיפול? 

"צריך לדעת לזהות את המקום המוכר, הבטוח, הקל הנוח, ומשם יש לאן להמשיך לשפר ולהתפתח. כשלא מזהים את המקום ומתרכזים רק בקושי, זה מתסכל ושם עלולים להישאר תקועים ללא התקדמות.

אני מאמינה שכל אחד יכול. צעד אחד קטן – עושה לפעמים תפנית משמעותית מאוד בחיים וצריך לראות את חצי הכוס המלאה".

כך גורסת יעל אפלבוים כליף מורה ומטפלת בשיטת פלדנקרייז ובשיטת שלהב, שמאמינה שכל אדם יכול תמיד לשפר את תפקודו ואיכות חייו מכל מצב בו הוא נמצא!

לסיכום, יעל מורה ומטפלת בשיטת "פלדנקרייז". מלמדת שיעורי פלדנקרייז בקבוצות ברמת גן גבעתיים ותל אביב.  מכשירה מדריכים ומטפלת בשיטת "שלהב – "Child'Space. ליווי התפתחותי, העשרה, הדרכה ותמיכה - לתינוקות והוריהם בשיטת "שלהב – "Child'Space על בסיס התיאוריה של שיטת פלדנקרייז.

שיעורים טיפוליים אישיים לכל הגילאים- מבוגרים בני נוער וילדים.

ניסיון מעל 30 שנים בתחום.

מוזמנים ליצור קשר.

◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆ 
ליצירת קשר חייגו עכשיו: 072-2285800 שלוחה 374
◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆

לפרטים נוספים על יעל אפלבוים כליף לחצו כאן 

לקבלת יעוץ אישי מיעל אפלבוים כליף התקשרו בכל שעה: 072-2285800 שלוחה 374


עמוד זה נצפה ושותף 1247 פעמים. גם אתה יכול לשתף עם חברים
לחץ/צי עכשיו על סמל הרשת החברתית שלך והחברים שלך יוכלו ליהנות גם הם
שתף עם חברים: שתף בפייסבוק | גוגל פלוס | שתף בטוויטר | שתף בטוויטר |

image מקובל להשתמש בבדיקת שיער בתחום הרפואה המשפטית וכן גם בתחום הרפואה האלטרנטיבית. שבעזרת בדיקת השיער נדע סיבה להתהוות מחלות ששורשן הן ברעלים שאנו סופגים מהטבע
image תסמונת המעי הרגיז (IBS) היא תסמונת נפוצה למדי בעידן המודרני ומוגדרת כתפקוד לקוי של מערכת העיכול והפרעה בתנועתיות המעי שסיבתה איננה ידועה. כל מה שצריך לדעת על תסמונת המעי הרגיז.
image בני אדם החלו לצרוך חלב רק משנת 4000 לפנה"ס לערך עם ביות הבקר והתפתחות החקלאות. עד אז לאורך כל שנות קיומו של המין האנושי שרד האדם ופיתח שלד לתפארת בלי חלב
image אבן החכמים מייצגת את התכלית הסופית של האלכימיה, ומסמלת שלמות ואלמותיות.
image המפה האסטרולוגית מחולקת ל-12 בתים, כאשר הבית הראשון נקבע ע"פ שעת הלידה והמזל העולה באופק באותה השעה.
מטפל בתחום? בדוק כיצד אתה מופיע באינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן