מדורי תוכן

קושיות לפסח

קושיות לפסח קושיות לפסח

מדוע נהוג לפתוח את הדלת ולצפות לאליהו הנביא בליל הסדר? מהי המשמעות הרוחנית שעומדת מאחורי "ניקיונות הפסח"? שאלות ותשובות נפוצות לרגל החג.

לקבלת יעוץ אישי ומידע בנושא, התקשרו עכשיו: 072-2285801

מדוע נהוג לפתוח את הדלת ולצפות לאליהו הנביא בליל הסדר?
אליהו הנביא מסמל כוח מיוחד שמלווה אותנו בדרכנו אל העולם הרוחני. הוא מנחה אותנו אל עבר המצב הנעלה ביותר במציאות. לכן אנו נוהגים להשאיר את הדלת פתוחה כסמל לכך שאנו פותחים את ליבנו לקראתו.

מהו ביעור החמץ?
•לאחר בדיקת החמץ לקראת חג פסח, אנו נוהגים לשרוף אותו. ביעור החמץ מסמל את החלטתו של האדם להפטר כליל מהאגו שלו ובכך להגיע כמו כל המקובלים, להשגת העולם העליון.

•אנו שורפים את החמץ, כסימן לאדם ש"שורף" את רצונותיו האגואיסטיים והופך אותם לאפר. רק כך הם לא יתעוררו בו פעם נוספת.

מהי המשמעות הרוחנית שעומדת מאחורי "ניקיונות של פסח"?
בחכמת הקבלה הבית מסמל את לבו של האדם, כלומר את כל רצונותיו. ניקיון הבית והכשרת הכלים מזכירים לנו על כך שעלינו לנקות את הלב מהאהבה העצמית ולהכשיר אותו לאהבת הזולת.

מהו ים סוף?
ים סוף מסמל את הרצונות האגואיסטיים האחרונים שמחזיקים את האדם בשליטתם ולא מאפשרים לו לאהוב את הזולת. כדי לצאת מהם, כדי לברוח סופית ממצרים, האדם זקוק לעזרה מהבורא.

למה כתוב ש"בכל דור חייב האדם לראות את עצמו כאילו יצא ממצרים"?
בקבלה דור פירושו מצב רוחני שחווה האדם. ביציאה ממצרים האדם רק מתרחק מרצונותיו האגואיסטיים וכעת הוא מעורר אותם כדי לתקנם. הרצונות המתוקנים מהווים את המצבים החדשים, את הדורות החדשים.

למה הבן הקטן שר את השיר מה נשתנה?
הבן הקטן מסמל את הרצון הקטן שקיים בנו להשתחרר משליטת האגו עלינו. הבן עדיין קטן, כלומר עדיין אינו יודע ולא מבין איך לעשות זאת, אבל רוצה שיקרה לו שינוי. הוא רוצה שיגדל בו רצון שלם להגיע לרוחניות. לכן הוא שואל מה נשתנה הלילה הזה, ליל יציאת מצרים, מכל הלילות- כלומר הוא רוצה להבין מהם השלבים שעובר האדם במהלך יציאתו לחופשי מהאגו.

למה אוכלים אגוזים בפסח?
אכילת האגוזים בחג פסח מבטאת את הקשיים ואת חוסר ההבנה שחווה האדם בחייו בטרם היציאה מהאגו, ממצרים. רק כאשר האדם מחליט להיפטר מהאגו, לצאת ממצרים, הוא מתחיל לקבל תשובות לכל שאלותיו.

מהו פירוש הביטוי "ביד חזקה ובזרוע נטויה"?
הביטוי הזה מלמד אותנו שרק כוח הבורא יכול לעזור לאדם לצאת משליטת הטבע האגואיסטי שלו עליו.

מה זה "שפוך חמתך אל הגויים"?
"הגויים" מסמלים את הרצונות האגואיסטיים שבאדם. "שפוך חמתך אל הגויים" מרמז על כך שכדי להתנתק מהאגואיזם, על האדם לרכז את כל הזעם שבו כלפי רצונותיו האגואיסטיים. השנאה המוחלטת שנוצרת באדם כלפי הרצונות הללו, היא שמנתקת אותו מהם.

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן
עוד באותו נושא:

פסח, חכמת הקבלה, תורת הקבלה, קבלה, אהבה עצמית, רוחניות, אגו, ניקיון פסח רוחני, חג הפסח, חגים ומועדים, ליל הסדר, חמץ, קושיות לפסח, ביעור חמץ, ים סוף, מה נשתנה, בדיקת חמץ, אליהו הנביא, כסא אליהו הנביא פסח, ביד חזקה ובזרוע נטויה

תן ציון למאמר זה

0