מדורי תוכן

רחלי ברקוביץ'

רחלי ברקוביץ' רחלי ברקוביץ'

כתבה על רחלי ברקוביץ' מהיישוב מיתר, מרצה ומורה ב'מרכז אלבאום' ובמכללת 'קיי' בבאר שבע ומטפלת בשיטת אלבאום מסבירה למה ואיך.

לקבלת יעוץ אישי מרחלי ברקוביץ' התקשרו בכל שעה: 072-2285933

רחלי ברקוביץ' - שמיניות באויר. הידעתם שתרגול הליכה בצורת הספרה 'שמונה' יכולה לסייע באיזון פעולת שתי אונות המוח? טכניקה זאת היא כלי טיפולי חשוב בקרב הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. רחלי ברקוביץ' מהיישוב מיתר, מרצה ומורה ב'מרכז אלבאום' ובמכללת 'קיי' בבאר שבע ומטפלת בשיטת אלבאום מסבירה למה ואיך.

לאזן את החיים
רחלי ברקוביץ' עובדת בשיטת אלבאום ומשלבת טכניקות טיפוליות שונות ומגוונות מעולם האימון האישי, דמיון מודרך, הנחיית הורים וקלפים השלכתים (הפועלים על פי עקרון דומה ל'מבחני רורשאך'), מומחית בכירולוגיה וטיפולי מגע לילדים, נוער ומבוגרים. 

כבוגרת הפקולטה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, רחלי עבדה ועסקה שנים רבות במסגרות חינוכיות שונות עם ילדים ונוער. "במשך הזמן, הגעתי למסקנה שאין מענה  חד משמעי לבעיות תפקודיות ולימודיות" היא מצהירה. "לפני כשש שנים גיליתי את שיטת אלבאום ורק שם מצאתי תשובות הולמות".

מה הכוונה? איך מטפלים בשיטה זאת ומה יתרונה?
"שיטת אלבאום משלבת מספר כלים אבחוניים וטיפוליים חשובים המאפשרים פתרון אמיתי ומתמשך משורש הבעיה ולא רק טיפול בסימפטומים הקשים. השיטה כוללת התייחסות לארבע 'אינטליגנציות' גוף-רגש-חשיבה-חושים ונותן ראיה הוליסטית של המטופל על כל הרבדים הנדרשים כדי לעזור לו להתאזן".

מי קהל היעד שלך?
"אני עובדת עם ילדים, נוער, מבוגרים, הורים וצוותי חינוך. הרעיון הוא לעשות אינטגרציה וליצור שיתופי פעולה עם הגורמים המשפיעים בסביבתו של המטופל. זאת יכולה להיות הפסיכולוגית, היועצת, המחנכת וכמובן – ההורים, במקרה שמדובר בילדים ונוער. נקודת המוצא היא ההבנה שמי שסובל מסימפטומים של קשיי קשב וריכוז, קשיי תפקוד ולמידה 'לא עושה דווקא', אלא שההתנהגות היא תוצאה של כשל באחת או יותר מארבע האינטלגנציות שהזכרתי  ושצריך לאתרה. לעיתים ילד סובל מקושי בוויסות רגשי, רגישות יתר בחושים וכו' ואלה יוצרים שרשרת של תגובות והתנהגויות לא רצויות לו ולסביבתו. אני כמטפלת בשיטת אלבאום, בוחרת את הדרכים הספציפיות שיכולות לעזור, נותנת עצות ופתרונות, דרכי פעולה ותוכנית לעיצוב התנהגות. אני קובעת ביחד עם המטופל והוריו סדר יום, הכולל חיזוקים מצד אחד והטלת סנקציות מצד שני וכך מתקדמים. כאשר יש תיאום בין כל המערכות מסביב, נוצר רצף עקבי וחלה התקדמות כבר אחרי מספר טיפולים מועט. השינוי ולו הקטן ביותר אליו מגיעים בתחילת הדרך, מעניק למטופל בטחון ואמונה עצמית ומשם ממשיכים הלאה בכל הכלים שהשיטה מציעה. אני משלבת בעבודתי אבחון כירולוגי (אבחון אישיות) וסנסו- מוטורי שמהווים דרך מדויקת ביותר לאיתור מקורות הבעיה על פי שיטת אלבאום. שלב האבחון חשוב מאוד ואפשר לומר שזה מה שהופך את המטפלים בשיטה זאת למקצוענים ומאפשר עבודה ממוקדת מאוד ויעילה".

מה מייחד אותך בעבודתך?
"יש לי את הכלים למצוא את נקודת השורש של הבעיות שגורמות לסימפטומים ולסבל של כל מי שבוחר לפנות אליי. המידע הראשוני שמתקבל למשל מכירולוגיה, משלים את מה שההורים 'מספרים' על הילד ונותנים תמונה שלמה יותר על החוזקות והחולשות שלו. לעיתים אדם לא מודע ליכולות שלו או לחולשות, גם בגיל מבוגר יחסית. המודעות של האדם ותוכנית פעולה הולמת את כישוריו יכולה לשנות כמעט הכול בחיים!

תוכלי לתת דוגמה?
"למשל, ילד שאני 'מאתרת' בכף ידו  צורך בתנועה (צורך מוטורי מולד) הוא 'טיפוס' שיהיה בתנועה מתמדת. ילד כזה יצטרך לזוז כל הזמן כדי לשחרר אדרנלין. הצורך שלו הוא חזק ועמוק ברמה של צורך בסיסי והוא אינו יכול להתגבר עליו גם אם זה 'מפריע' לסביבה. שלב נוסף בטיפול הוא אבחון סנסו-מוטורי שגם הוא אחד הדברים הראשונים שאבדוק. אם יש לאותו ילד בעיות קואורדינציה, שיווי משקל או קושי בוויסות התנועה, שילוב של שני הגורמים, יכול להוות הסבר לקשייו. למה? כי הצורך החזק לא מתבטא בצורה מוצלחת שמשחררת אותו ממתחים אלא להיפך. ילד כזה, יחשב למסורבל ו'בעל שתי רגליים שמאליות'. הוא כנראה ינסה להימנע מכל פעילות גופנית, למרות שזה משהו שהוא ממש 'חייב'. על ידי טיפול בגורם (למשל בקואורדינציה שלו) הוא יצליח לבצע בצורה מוצלחת יותר את התנועתיות הנחוצה לו ובאופן מבוקר ונשלט וכך גם יצליח להתאזן ולהירגע. בנוסף לטיפול בקליניקה, אמליץ להורים על חוגים או פעילויות שונות המתאימות לו  ובהתאם לתכונות  ולצרכיו המולדים והנרכשים.

דוגמא נוספת, קושי במיקוד ראייה יכול להיות גורם ראשי לקושי בהתמודדות בלימודים ובהישגים, לקושי בהעתקה מהלוח, קשיי קריאה וכתיבה ולהבנת רצף הוראות.  חוסר ההצלחה או הפיגור בקצב לעומת ילדים אחרים, יוצר תסכול רב שעלול להתבטא בהפרעות התנהגות. כאשר הנתונים ברורים והסיבות ממוקדות, אפשר לפעול מהמקום של אינטראקציה, תיאום עם הסביבה ושיפור משמעותי".

אם הגוף שלכם 'מכשיל' אתכם בפעילויות שונות (כולל למשל חרדת נהיגה אצל מבוגרים), ואתם לא ממש מבינים מה קורה... אם יש לכם לקויות למידה או חוסר יכולת תפקוד רצויה בכל גיל ובכל תחום, אם עברתם תאונה או מחלה שבעקבותיה אתם חווים קשיים מוטוריים, אבדן זיכרון, קושי בשליטה על כעסים ועוד- כדאי שתדעו שיש פתרון!

◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆
ליצירת קשר חייגו עכשיו: 072-2285933
◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆  ◆◇◆

קישור לאזור האישי שלי

מידע נוסף על רחלי ברקוביץ

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן


עוד באותו נושא:

רחלי ברקוביץ, רחלי ברקוביץ טלפון, רחלי ברקוביץ כתובת, רחלי ברקוביץ המלצות, רחלי ברקוביץ אתר, רחלי ברקוביץ טיפול, רחלי ברקוביץ יעוץ, רחלי ברקוביץ תגובות

תן ציון למאמר זה

0