מדורי תוכן

מיכל אייל

מיכל אייל מיכל אייל

כתבה על מיכל אייל החיפאית, יועצת, מנחת הורים ומומחית בתחום יעוץ משפחתי.

לקבלת יעוץ אישי ממיכל אייל התקשרו בכל שעה: 072-2285900

מיכל אייל - ילדים זה שמחה. תמיד היה "פער דורות" ו'חינוך' היווה סוגיה לא פשוטה כלל אך במרבית התרבויות היו חוקים ברורים ביותר איך עושים את זה... אין ספק שגידול ילדים, בעידן הנוכחי, מציב בפני ההורים אתגרים חדשים ולא פשוטים כלל. איך מתמודדים? איך מציבים גבולות ואיך מבדילים בין פינוק יתר לקבלה ואהבה ללא תנאי? מורה נבוכים- מפיה של מיכל אייל החיפאית, יועצת, מנחת הורים ומומחית בתחום יעוץ משפחתי.

היום יותר מתמיד, שומעים את המושג 'סמכותיות' ומדברים על הצורך "להציב גבולות" לילדים. איך את רואה את הנושא ואיך את מסבירה את הדרך הנכונה להורים?
"הנושא הזה של חינוך 'נכון' מאד קרוב לליבי... לפני כמה עשרות שנים לא דיברו על סמכותיות כי כל ההורים היו סמכותיים. זו הייתה 'ברירת המחדל' של עקרונות החינוך כמעט בכל מקום בעולם. בגדול, המשמעות הייתה ש'ילדים עושים את מה שההורים אומרים להם', בלי להתווכח, כי אחרת הם מקבלים עונש, ולעיתים קרובות - עונש פיזי. למעשה, כל השליטה הייתה אצל ההורים. מאז הרבה דברים השתנו, כל נושא 'זכויות הילד' הרבה יותר מדובר ומקובל. אנחנו חיים בחברה דמוקרטית והילדים שלנו חשופים לתקשורת, לעקרונות הדמוקרטיה, לשוויון זכויות וכד'. דבר נוסף שהשתנה הוא שרמת החיים עלתה משמעותית לפחות בעולם המערבי, והורים רבים כיום נוטים 'לפצות' את ילדיהם על מה שלהם לא היה בילדות, מה שבהכרח מייצר ילדים יותר רכושנים ומפונקים".

למה דווקא הנושא הזה קרוב לליבך? 
"כי אני עוסקת בפילוסופיה של החינוך בערך 40 שנה ומאז ומתמיד ריתקה אותי השאלה של איך הכי נכון לחנך ילדים, מהי המידה הנכונה של חופש, מתי חופש הוא בריא ומתי לא, מה התוצאה של סמכותיות יתר או ליברליות יתר.... היום, כשאני נותנת הדרכה פרטנית להורים אני רואה שהרבה מאד הורים צעירים מתחבטים גם הם בשאלות דומות".

כמו מה למשל?
"לעיתים קרובות אני נשאלת מתי 'נכון' להגיד לילד 'לא' ומתי צריך לתת לו להחליט בעצמו. כמה חוקים וכללים נכון שיהיו בבית לעומת כמה חופש? מה לעשות כשילד לא עושה את המוטל עליו? האם נכון להעניש? אם לא, אז מה כן ואיך מציבים גבולות... וכד'. כולן שאלות טובות ומשמעותיות".

יש דרך "נכונה" ו"לא נכונה" להציב גבולות?
"לדעתי יש אי הבנה בסיסית בנוגע להצבת גבולות בחינוך. הרבה הורים חושבים שהצבת גבולות זה קביעת חוקים ואכיפתם, כאמצעי שליטה בילדים. אני רואה את הצבת הגבולות כאמצעי ללמד את הילדים לקחת אחריות על מעשיהם, החלטותיהם ובחירותיהם. כדי שילדים יוכלו ללמוד לקחת אחריות, צריך לאפשר להם להחליט ולבחור. לפעמים הם ילמדו לבד מבלי שנתערב, מה שנקרא תוצאות טבעיות, ולפעמים אנחנו נלמד אותם בכך שנאכוף סנקציה בשל אי ציות לכלל או חוק שנקבע בבית (בין אם באמצעים דמוקרטיים ובין אם לא). בכל מקרה, חשוב שנזכור שהמטרה היא לא שיעשו את כל מה שאנחנו אומרים להם אלא שילמדו לקחת אחריות על מעשיהם".

תני בבקשה דוגמה פרקטית...
"למשל, אפילו ילד בן 3 שהחליט לא לאסוף את הצעצועים שאמא ביקשה שיאסוף, ילמד שהתוצאה היא שאי אפשר לעבור לפעילות אחרת, כמו לרדת לגן המשחקים או לשמוע סיפור לפני השינה או לראות טלוויזיה עד שיחליט לאסוף את הצעצועים. או: ילדה בת 12 תלמד שאם היא החליטה לאחר לחזור הביתה בשעה שנקבעה, היא לא תוכל לצאת עם חברותיה בשבוע הקרוב".

זה לא עונש?
"יש הבדל בין עונש לבין סנקציה. ההבדל המשמעותי הוא שכאן זכות הבחירה נשארת בידי הילד. הוא אכן חופשי לבחור אם לשאת בתוצאות או לא. מצד ההורה - המטרה היא לתת לילד הזדמנות ללמוד לקחת אחריות על מעשיו ולא ניסיון לשלוט בו. אגב, הסנקציה לא צריכה להתבצע בכעס אלא בצורה מאד עניינית כמו למשל לומר: 'חבל שלא נשאר לנו זמן היום לרדת לגינה. ננסה שוב מחר'. 

מה זה בעיניך "סמכות הורית"?
"לדעתי סמכותיות זה סוג של בטחון עצמי. זה האומץ להגיד לילד 'לא', ולא לפחד אם הילד לא מרוצה. זאת ידיעה ברורה איפה אפשר וצריך לתת לילד להחליט ואיפה לא. זאת היכולת להיות עקביים ולקיים החלטות. סמכותיות היא להיות מספיק חזקים כדי לתת לילד תחושה של בטחון, שיש מישהו שיודע ומחליט ושם לו גבול כשצריך. זה המקום המאוזן שבין הורות מתירנית מידי להורות נוקשה מידי".

אפשר ללמוד את זה?
"זה תלוי מהי נקודת המוצא. בביקורי הבית שאני עושה, אני נתקלת לפעמים בהורים נוקשים ושתלטנים מידי ואז אני עובדת איתם על גבולות יותר גמישים ועל הבנת החשיבות של לתת לילדים הזדמנות להרגיש בעלי כוח ומצד שני- ללמד אותם לקחת אחריות. בצדו השני של הרצף אני נתקלת בהורים שילדם בן השלוש 'שולט' בהם ובסבים וסבתות שלו בצורה מוחלטת. יש מצבים בהם הילד הוא פשוט עריץ קטן וכתוצאה מכך כולם, כולל הילד, אומללים. במשפחות מסוג כזה, אני מלמדת את ההורים לקחת בחזרה את השליטה ולתת לילד הזדמנויות נכונות יותר להרגיש שיש לו כוח. אגב, כשהורים מאמצים עמדה של סמכותיות מאוזנת ובריאה, הילדים נרגעים מהר מאוד והופכים להיות יותר מאושרים, כי זה מה שהם באמת צריכים".
מרבית ההורים אוהבים את ילדיהם, שואפים לתת להם את כל העולם ומוכנים לעשות הכול כדי שיהיו מאושרים. הורים נבונים יודעים שצריך ללמוד את הדרך בין גמישות יתר לנוקשות ובכך להכין את ילדיהם לחיים בצורה האופטימאלית. אם אתם צריכים הדרכה - יש לכם כתובת.

◆◇◆  ◆◇◆ ◆◇◆  ◆◇◆
ליצירת קשר חייגו עכשיו: 072-2285900
◆◇◆  ◆◇◆ ◆◇◆  ◆◇◆

לאזור האישי שלי באלטרנטיבלי

מידע נוסף על מיכל אייל

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן


עוד באותו נושא:

מיכל אייל, מיכל אייל המלצות, מיכל אייל טלפון, מיכל אייל כתובת, מיכל אייל אתר, מיכל אייל תגובות, מיכל אייל יעוץ, מיכל אייל טיפול

תן ציון למאמר זה

0