מדורי תוכן

ראשי | רוחניות | הגשמה עצמית והעצמה | למה כדאי לסמוך על עצמך?

למה כדאי לסמוך על עצמך?

למה כדאי לסמוך על עצמך? למה כדאי לסמוך על עצמך?

תהליך ההתבגרות הוא תהליך מאתגר ומעניין. כדי שהתהליך ההתבגרות יהיה מוצלח אנחנו צריכים ללמוד מהי סמכות פנימית ומהי סמכות חיצונית.

לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285493

כשאנו ילדים אנו גדלים קודם כל עם סמכות חיצונית דומיננטית שהיא בד"כ ההורים ו/או הסביבה הקרובה. בתהליך ההתבגרות מתחילה להיבנות יכולת לסמוך על שיקול דעת ורגשות של עצמינו ומתגבשת סמכות פנימית. זהו המאפיין הכי בולט של צמיחה המתרחש בגילאים צעירים אך למעשה נמשך עוד שנים רבות. וזה בהחלט תהליך לא קל. הקושי נמצא בקיום קונפליקטים רבים בין הסמכות החיצונית עימה גדלנו (ואף ממשיכה להתקיים בנו) לסמכות הפנימית שלנו.
 
הדרך היחידה להתמודד עם הקונפליקטים הללו היא לחזק את הסמכות הפנימית. לצורך כך חייבים להתבונן פנימה, לתת ביטוי לעולם הפנימי, לאתגר אותו, להעריך את עצמינו ובסופו של דבר להקטין את הצורך במשא ומתן עם הסמכות החיצונית (ההורים, והסביבה הקרובה). זה אומנם לא פשוט אך מאוד מתגמל. היכולת לסמוך על עצמינו מעצימה ומעניקה משמעות להתנסויות ואתגרים, גם הקשים ביותר.

כפי שציינתי קודם, התהליך לא קל, כי כל ביטוי עצמי כולל חשיפה עצמית, פגיעות ואי וודאות. ואכן ניתן להימנע מכך בהתנהלות היומיומית. קיימות שתי אסטרטגיות עיקריות להימנע מהקונפליקטים: לאמץ סמכות חיצונית על חשבון סמכות פנימית או להתנהל מתוך העדר סמכות. אפרט כל אחת מהן.

אימוץ סמכות חיצונית מתרחש בכל מקרה בגיל צעיר מאוד אך עם ההתנסויות וצמיחה אישית חל שינוי לכיוון הפנימי. אך במידה ולא מתמודדים עם הקונפליקטים בין הסמכויות - חיצונית ופנימית, ומעבירים אחריות מלאה לגורמים חיצוניים, לא חל שום שינוי. נשמרת תחושת בטחון ותמיכה מהסביבה (כמו בילדות) אך לא מתרחש ביטוי של עולמו הפנימי של האדם וכמובן אין התפתחות ברמה האישית. התוצאה הינה פשוטה מאד - כל עוד הסמכות החיצונית באה על חשבון הפנימית, הרצונות והשאיפות האמיתיים נשארים בגדר פנטזיה בלבד.

באסטרטגיה השנייה יש התנגדות להעברת אחריות לגורמים חיצוניים יחד עם הימנעות מלקיחת אחריות עצמית. אין סמכות, אין גבולות, אין "דרך נכונה" להתנהל, חופש מוחלט! אך בגין חוסר התבוננות פנימה, גם אין מענה לספקות ולפחדים. כלומר מה ששולט ומנהל את האדם הם הפחדים המלווים כל סיטואציה חדשה ולא מוכרת. וזה יוצר מצב של קורבנות - קורבן לנסיבות, סביבה, אנשים והכי חשוב קורבן לפחדים עצמם. למעשה, קורבנות פעמים רבות מהווה תירוץ מושלם לחוסר מאמץ להתבונן פנימה ואף מאפשרת חופש לעשות רק מה שרוצים ללא דין וחשבון לאף סמכות. אבל, גם כאן משלמים מחיר מאד גבוה כי חייבים להמשיך להיות קורבן. כל עוד יש צורך באסטרטגיה, פונים למקומות ויוצרים מערכות יחסים המשמרים קורבנות ולכן פוגעים בהתקדמות אמיתית בחיים.

אחת המטרות בטיפול אישי היא לזהות מתי אנחנו מגייסים את אחת מהאסטרטגיות הללו ומה הסיבה לכך. ברוב המקרים, התהליך הטיפולי מקנה כלים לבחון ולפתור את הקונפליקט המקשה עלינו ומחזיר לנו את הסמכות הפנימית.

ליצירת קשר ופרטים נוספים על לנה קנטור

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן
עוד באותו נושא:

לקיחת אחריות, לקיחת אחריות אישית, לנה קנטור, התפתחות הילד, הדרכת הורים, הדרכת הורים בבית, הדרכת הורים למתבגרים, אחריות ילדים, אחריות סביבתית ילדים, אחריות אישית אצל ילדים, פיתוח אחריות אצל ילדים, הדרכת הורים פרטנית, תהליך ההתבגרות, תהליך גיל ההתבגרות, סמכות חיצונית, סמכות פנימית, סמכות פנימית וחיצונית, קונפליקטים, צמיחה אישית

תן ציון למאמר זה

5.00