מדורי תוכן

ראשי | רוחניות | מודעות עצמית | איך משפרים ביטחון עצמי ומחזקים הערכה עצמית?

איך משפרים ביטחון עצמי ומחזקים הערכה עצמית?

איך משפרים ביטחון עצמי ומחזקים הערכה עצמית? איך משפרים ביטחון עצמי ומחזקים הערכה עצמית?

ככל שהמחשבות שלנו לגבי עצמנו יהיו גבוהות וחיוביות יותר, כך נוכל ליצור לעצמנו מצבים טובים יותר.

לקבלת יעוץ אישי ומידע בנושא, התקשרו עכשיו: 072-2285801

ההערכה העצמית שלנו מתבטאת באוסף האמונות והמחשבות שיש לנו לגבי עצמנו. ככל שהמחשבות שלנו לגבי עצמנו יהיו גבוהות וחיוביות יותר, כך נוכל ליצור לעצמנו מצבים טובים יותר, חוויות טובות יותר, סביבה טובה יותר, מציאות טובה יותר.

מכירים את המשפטים:

"אהוב את עצמך כדי שאחרים יוכלו לאהוב אותך",

"אתה צריך לאהוב את עצמך לפני שאחרים יוכלו באמת לאהוב אותך".

למה האנשים מתכוונים במשפטים אלו?

מה הם אומרים? איך זה קשור לביטחון עצמי? איך זה מתקשר להערכה עצמית?

אנשים יכולים להבחין ברגשותיך האמיתיים והעמוקים לגבי עצמך על-פי הדרך שבה אתה מתקשר איתם, כלומר: מהדברים שאתה אומר ומהדברים שאתה עושה. אם אתה לא אוהב את עצמך או שאינך מכבד את עצמך, הדבר יבוא לידי ביטוי בהתנהגות שלך. ככל שתרגיש שאתה "שווה" ושיש לך מה להציע לעולם, ככל שהביטחון העצמי שלך יבוא לידי ביטוי, כך החברה תתייחס אליך.

אהבה עצמית חשובה לפיתוח הביטחון העצמי.
אהבה עצמית משמעותה להבין שאתה יכול לטעות, להבין שאינך מושלם. מה שחשוב: שתרגיש טוב עם מי שאתה. כאשר אתה מרגיש שאתה ראוי להיות נאהב ואהוב ושמגיע לך להשיג דברים שאתה רוצה, אזי אתה בעל הערכה עצמית[11] חיובית והחברה מתייחסת אליך באותו אופן. תחושת ביטחון עצמי הינה הרגשת כוח, שליטה ומסוגלות שיש לאדם כלשהו בתחום מסוים ומאפשרת לו להרגיש נוח עם עצמו באותו התחום.

ביטחון עצמי מולד או נלמד?
מחקרים שנעשו גילו כי רמת הביטחון העצמי הינה תכונה מולדת, אולם לסביבה יש חשיבות רבה למיצוי אותה יכולת מולדת. כלומר, ילד שנולד להורים בעלי ביטחון עצמי גבוהה, סביר להניח כי רכש תכונות אלו מהוריו ויהיה אף הוא בעל אותן תכונות! אולם נמצא כי ישנם ילדים בעלי בטחון עצמי גבוה אשר לא מצליחים להביאו לידי ביטוי בגלל דיכוי מן הסביבה.(גם הקרובה) זה יכול להיות אח שמזלזל או הורה שאינו מעודד את ילדו.למרות שביטחון עצמי הוא תכונה מולדת, ילדים רבים רוכשים את ביטחונם העצמי מן הסביבה ובמהלך השנים מצליחים ליצור ולעצב לעצמם אישיות בעלת ביטחון עצמי.

הערכה עצמית
"תעצים את הנקודות החזקות שלך, אפשר לחולשות שלך לגסוס, תן להן למות מחוסר תזונה" (ויליאם יאנג אליוט)
ההערכה העצמית שלנו מתבטאת באוסף האמונות והמחשבות שיש לנו לגבי עצמנו. ככל שהמחשבות שלנו לגבי עצמנו יהיו גבוהות וחיוביות יותר, כך נוכל ליצור לעצמנו מצבים טובים יותר, חוויות טובות יותר, סביבה טובה יותר, מציאות טובה יותר. הערכה עצמית נבנית מההכרה שלנו בהישגים, בחוויות הטובות ובזיכרונות המרגשים שיש לנו.

כיצד אפשר להיפטר מהערכה עצמית שלילית? כיצד אפשר לפתח הערכה עצמית חיובית יותר?
אחת הדרכים היא לטפוח לעצמך על השכם על הדברים שהופכים אותך לאדם מיוחד, למשל:

•על כישרונותיך וכישוריך בתחומים שונים.

•על הידע שרכשת במסגרות שונות, כמו: בביה"ס, במשחקים, בתחביבים.

•על הדברים הטובים שעשית למען עצמך ולמען אחרים.

•על הרגעים היפים שקרו לך בחייך ושהיה לך חלק בהפיכתם לנפלאים.

•על המצבים הקשים בחייך שבהם הסתדרת בכוחות עצמך.

דרך אחרת לפתח הערכה עצמית חיובית וביטחון עצמי היא ע"י עשיית דברים שישפרו את הרגשתך לגבי עצמך: נסה ללמוד דברים חדשים, לעשות יותר למען עצמך ולמען אחרים, לפעול להשגת יותר רגעים משמחים בחייך, ולעשות דברים רבים יותר שיסייעו לך להתגבר על הרגעים הקשים בחייך.

דרך נוספת לפתח הערכה עצמית חיובית וביטחון עצמי היא לתרגל גישות חיוביות לגבי דברים. לפניך רשימה של גישות חיוביות שאתה יכול לאמץ. זכור: ככל שתאמר לעצמך דברים חיוביים אלו, כך תתחיל להאמין בהם והביטחון העצמי שלך וההערכה העצמית יבואו לידי ביטוי.

•"אני קיים" נולדתי עם אותן זכויות שכל בני האדם נולדו עמן.

•אני יכול לבחור ואני יכול לקבל החלטות בכוחות עצמי.

•"גם לי מגיע" להיות מאושר, להיות נאהב לממש את עצמי.

•אוכל לעזור לאחר בלי לוותר על רצונותיי

•"אני חביב" בין אם אתה אוהב אותי או לא. אני יודע שאני אדם חביב.

•"אני מספיק טוב"  איני צריך להיות מושלם. אני יכול לטעות, אני יכול להזדקק לעזרה ואיני חייב להיות הטוב ביותר. אני מספיק טוב כדי יחבבו אותי ויאהבו אותי.

תרגיל: ערוך רשימה ארוכה ככל האפשר של כל הטוב שחוויתם. לדוגמה: הספר ששינה את חיי, החבר הכי טוב שיש לי, המתנה הכי יפה שקיבלתי
החלום שהגשמתי, נסיעה מיוחדת שהייתה לי

בהצלחה

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן
עוד באותו נושא:

חשיבה חיובית, מודעות עצמית, ביטחון עצמי, חוסר ביטחון עצמי, העלאת ביטחון עצמי, חיזוק ביטחון עצמי, ורדית גולד מוזס, אהבה עצמית, ביטחון עצמי נמוך, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, חוסר ביטחון עצמי תסמינים, ביטחון עצמי מאמרים, חשיבה חיובית ומודעות עצמית, הערכה עצמית, הערכה עצמית ודימוי עצמי, פיתוח ביטחון עצמי, פיתוח ביטחון עצמי אצל ילדים, קורס פיתוח ביטחון עצמי, הערכה עצמית חיובית

תן ציון למאמר זה

0