מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | אוכל בריא | חזרת הגינה (armoracia cochleara)

חזרת הגינה (armoracia cochleara)

חזרת הגינה (armoracia cochleara) חזרת הגינה (armoracia cochleara)

החזרת נחשבת לצמח תרבות עתיק יחסית. היא הייתה נפוצה בארצות דרום מזרח אירופה ומערב אסיה ויתכן שמוצאה מהונגריה.

לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285875

החזרת נחשבת לצמח תרבות עתיק יחסית. היא הייתה נפוצה בארצות דרום מזרח אירופה ומערב אסיה ויתכן שמוצאה מהונגריה. הבוטניקאי הרומאי פליני (מאה 1 לספ"נ) הזכיר בכתביו את השימוש בו לצרכים רפואיים בלבד. בתקופות הקדומות הוא שימש לריפוי בעיות נשימה וכאבי פרקים. השם הלטיני cochlearia ניתן במאה ה-16 על שום שעליו הזכירו צורת כף הגשה שהיתה מקובלת באותם ימים. Armoracia בגלל הריח הארומאטי החזק שלה. באנגלית היא נקראת horseradish. המילה horse משמעה סוס ובאנגלית עתיקה מציין חוזק ועוצמה וradish פרושו מחוספס ויתכן שמקורה מהמילה הלטינית radix שפרושה שורש. בספרות חז"ל כתוב שמשתמשים "בחזרין מפני שהן משמרים את האוכל" (עוקצין ב', ז'). בימי הביניים השתמשו בו בגרמניה ודנמרק לטיבול דגים ומזונות אחרים ויתכן שמשם בא המנהג של פסח. בסדר פסח נהוג לאכול חזרת כמנהג המצרים שנהגו בבני ישראל. בתחילה נהגו בהם במתיקות וסופה שנהגו בהם באכזריות והאכילו אותם מרור. 
הרמב"ם המליץ על אכילת חזרת משום שלדבריו היא משבחת את הדם.
החזרת עשויה משורש צמח שגדל בארץ. את החזרת מגרדים, מערבבים בחומץ ומוסיפים סלק אדום לצביעתה ומעט סוכר.הרמב"ם מציין את החזרת כתרופה לעקיצות דבורים וצרעות. באירופה מימי הביניים התפשט השימוש בה לבעיות של מערכת הנשימה. היא מכילה כמות גבוהה יחסית של ויטמין C, בעיקר בעלים ועשירה בכמויות גדולות של ויטמיני B ובמינרלים חיוניים כגון ברזל, אשלגן ומגנזיום. החזרת עשירה בשמנים אתרים כגון מירוסין וסינגרין הממוססים ליחות בגוף. הסינגרין ממריץ את זרימת הדם בנימים. החזרת מומלצת במקרים של אסתמה, וברונכיטיס.

לבצקות: לערבב כמויות שוות של חזרת ומיץ תפוחים טבעי. לשתות כוס וחצי שלוש פעמים ביום. הסינרגין ממריץ את הדם בנימים ומונע זליגת נוזלים למרווח הבין תאי.

לבעיות בכיס המרה: לאכול חזרת מספר פעמים ביום.

סינוזיטיס: לאכול כל שעתיים במשך 12 שעות 2 כפות של חזרת טריה.

לשיעול וליחה: כנ"ל.

ברונכיטיס: כנ"ל.

דלקת בשלפוחית השתן: לאכול 3-2 כוסות חזרת ביום.

אבנים בכליות: כנ"ל.

פצעים בפה ובחניכיים: לגרגר בפה כמויות שוות של חזרת ומיץ תפוחים טבעי.

נטיה לקור בידיים וברגליים: לאכול חזרת.

כאבי מפרקים: לכתוש חזרת להניח על המפרק הכואב ולחבוש לחצי שעה.

אזהרה: אכילה מרובה של חזרת אינה מומלצת לסובלים מתת פעילת בלוטת התריס לחזרת פעולות ויטרוגנית בגלל המצאות תרכובות סולפתיות הסותרות את ספיגת היוד. כמו כן מגע ממושך של החזרת עלול לגרום לצריבה בעור.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן


עוד באותו נושא:

אוכל בריא, הלל לרנר, שמנים אתרים, חזרת הגינה, חזרת הגינה ערכים תזונתיים, חזרת, טיפול בבצקת, טיפול בסינוזיטיס, טיפול בסינוסיטיס, טיפול בסינוסיטיס כרוני, טיפול בסינוסיטיס תרופת סבתא, טיפול בסינוסיטיס טבעי, טיפול בדלקת בשתן, טיפול בדלקת בשתן ללא אנטיביוטיקה, טיפול בדלקת בשתן באופן טבעי, טיפול בברונכיטיס, טיפול טבעי בברונכיטיס, טיפול באבנים בכליות, טיפול טבעי בכאבי פרקים, טיפול טבעי באבנים בכליות, אבנים בכליות, כאבי פרקים, טיפול בכאבי פרקים, טיפול בבצקות, טיפול טבעי בבצקות, ריפוי בעיות נשימה, טיפול טבעי בסינוזיטיס

תן ציון למאמר זה

0