מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | אוכל בריא | לפת (Brassica campestris)

לפת (Brassica campestris)

לפת (Brassica campestris) לפת (Brassica campestris)

מוצא הלפת מסין ומרכז אסיה ובעת העתיקה היה ירק נפוץ שגודל הן במזרח בסין, בארצות המזרח התיכון וביוון, רומא ומצרים.

לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285875

המילה brassica מתיחסת למשפחת המצליבים ופרושה לבשל באש וcampestris משמעה מישורים. באנגלית הוא נקרא, turnip על שום צורתו. Turnas ביוונית זאת מקדחה והסיומת nip מקורה במילה היוונית napus – מסולסל, תלתל.
מוצא הלפת מסין ומרכז אסיה ובעת העתיקה היה ירק נפוץ שגודל הן במזרח בסין, בארצות המזרח התיכון וביוון, רומא ומצרים. בתקופת המשנה ישנם איזכורים של הלפת בכתובים: "לא יטע ראש הלפת בתוך הגבול מפני שהוא ממלאהו" (כלאים ג', א'). הרמב"ם מציין בין שאר תכונותיו, ש"נתאמת בניסיון שאכילת הלפת מבושל מחדד את הראות" ו"אכילת הלפת מבושל בבשר, או לבדו עוזר למשגל בנשים". ברפואה העממית בארצות השונות נעשה שימוש נרחב בירק לכיוח והוצאת ליחה ובעיות בדרכי הנשימה. לעומת זאת הלפת עשירה בויטמינים מקבוצת B וויטמין C הנהרסים בחלקם בתהליך הבישול. הלפת מכילה מינרלים חיוניים כגון ברזל, סידן, אשלגן, נחושת וזרחן. בישול הלפת מבטל את פעולת הרעלנים והופך אותו זמין למאכל ובריא. את עלי הלפת מבשלים עד עשרים דקות ואילו את השורש יש לבשל פרק זמן ארוך יותר, כ 40 דקות, עד שיתרכך.

ברונכיטיס: לשתות רבע כוס מיץ עלי לפת בוקר וערב.

נדודי שינה: סוחטים חצי ק"ג שורש לפת ומקבלים 1 כוס מיץ.שותים כוס לפני השינה.

עצבנות :כנ"ל. שותים שתי כוסת ליום.

מצב רוח ירוד: לשתות 2 כוסות מיץ שורש לפת ליום. כפי הנראה בלפת חומרים המאזנים את פעולת הנוירוטרנסמיטורים, בעיקר סרטונין, ועל כן משפיעים על מצב הרוח.

עצירות: להרבות באכילת לפת.

צרידות : לשתות חצי כוס מיץ לפת שנסחט מחצי ק"ג עלים (מבושלים). שותים רבע כוס בבוקר ורבע כוס אח"צ.

שיעול: כנ"ל.

לעורר תאווה: מרפאים קדמונים רבים, כולל הרמב"ם, מיחסים ללפת תכונה לעורר את התאווה בקרב נשים וגברים. כפי הנראה הלפת מאזן את הורמוני המין, שכן הרמב"ם מציין שהשתמשו בו להרבות את חלב המניקות.

אבנים בכליות: לשתות כוס מיץ שורש לפת ביום במשך שבועיים.

נשירת שיער: לסחוט בבלנדר 500 גר' עלים. לשתות רבע כוס בבקר ורבע כוס בערב.

חוסר דם: לבשל 500 גר' שורשים ולרסק למיץ. לשתות 1 כוס ביום.

אסתמה: כנ"ל.

מחזור חודשי משובש: כנ"ל.

דלקת מפרקים: כנ"ל.

חסימות בשלפוחית השתן: כנ"ל.

אזהרה: לא מומלץ לאכול לפת טרי משום שמכיל חומרים הסותרים את פעולתם של אנזימים מפרקי חלבון. הבישול במים הורס את פעולתם. בנוסף ללפת תכונה גויטרוגנית הגורמת לאי ספיגת היוד בגוף.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן


עוד באותו נושא:

אוכל בריא, הלל לרנר, טיפול טבעי לעצירות, לפת, לפת בריא, ערך תזונתי לפת, ערך תזונתי של לפת, טיפול בברונכיטיס, טיפול טבעי בברונכיטיס, טיפול בברונכיטיס אצל תינוקות, טיפול בברונכיטיס בהריון, טיפול בנדודי שינה, טיפול טבעי בנדודי שינה, טיפול בנדודי שינה בצמחי מרפא, טיפול בעצירות, טיפול טבעי נגד עצירות, טיפול בדלקת מפרקים, טיפול טבעי בדלקת מפרקים, בעיות בדרכי הנשימה, טיפול בבעיות בדרכי הנשימה, טיפול טבעי במצב רוח ירוד, תרופות סבתא למצב רוח ירוד, טיפול טבעי לאבנים בכליות, טיפול טבעי לנשירת שיער, טיפול טבעי לאסתמה

תן ציון למאמר זה

0