מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | אוכל בריא | פטל אדום (Rubus idaeus)

פטל אדום (Rubus idaeus)

פטל אדום (Rubus idaeus) פטל אדום (Rubus idaeus)

מוצא הפטל האדום מאזור הים התיכון ומאירופה. הפטל שייך למשפחת פירות היער המשופעים בביופלבונואידים.

לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285875

מוצא הפטל האדום מאזור הים התיכון ומאירופה. באמריקה הצפונית קיים זן של פטל שחור. משמעות השם הלטיני rubus –אדום והשם idaeus על שם הר אידה שבאי כרתים המשופע בשיחי פטל. השם האנגלי raspberry ניתן בגלל המבנה השעיר (rasp) של פירותיו. Berry הוא שם כללי לכל פירות היער. על פי המתולוגיה היוונית זאוס (יופיטר בפי הרומאים) היה בן הזקונים של הטיטאנים קרונוס וריהא. קרונוס האב פחד שילדיו ירשו את מקומו על כן בלע את כל צעצעיו ורק זאוס ניצל בזכות ריהא אימו. היא לקחה את זאוס התינוק והחביאה אותו בין שיחי הפטל שבהר אידה. זאוס גודל בידי הנימפות שהשגיחו עליו והשקו אותו בחלב עיזים. כאשר בגר חייב את קרונוס להחזיר את אחיו האלים, נלחם בו, גרש אותו ונהייה למלך האולימפוס. 
השימוש בפטל האדום היה נפוץ עוד בתקופה העתיקה. דיוסקורידס (מאה 1 לספ"נ) ציין את השימוש בעליו לטיפול בבחילות, הקאות וטחורים. הרומאים שהחשיבו את איכויותיו נהגו לשתול שיחי פטל ברחבי השטחים שנכבשו. במאה ה17החלו לגדל את שיחי הפטל באנגליה כגידול חקלאי ובמאה ה18 המתישבים האנגלים הביאו אותו ליבשת אמריקה הצפונית.
הפטל שייך למשפחת פירות היער המשופעים בביופלבונואידים. הפטל גדל על גדות נחלים זורמים ורוב החוקרים מאמינים שזהו שיח הסנה שבסיפור ההתגלות האלוהית למשה. במקורות נכתב עליו: "מה הסנה הזה גדל בגינה ובנהר כך ישראל הם בעולם הזה ובעולם הבא"(שמות רבה ב', ט'). עוד בתקופת המשנה הכינו מהצמח תרופות לריפוי פצעים מדממים וטחורים. כפי הנראה מכיל כמויות גדולות של רוטין המכווצות כלי דם ובעלות פעילות אנטי דלקתית.
להכנת סירופ מבשלים 500 גרם פירות בחצי ליטר מים. תוך כדי הבישול מוסיפים 300 גרם סוכר וממשיכים לבשל על אש קטנה עד שמתקבל סירופ סמיך. הסירופ נשמר לזמן ממושך.

כיב בקיבה ובתריסריון: להרתיח חופן גבעולים ועלים במשך 10 דקות בליטר מים. לקרר ולהמתיק בדבש. לשתות 4 כוסות ליום.  הביופלבונים מזרזים את החלמת הכיב ויוצרים שכבה מגנה על האזור הפגוע.

דלקות חניכיים: לגרגר בפה מרתח פטל מספר פעמים ביום עד קבלת תוצאות.

הריון ולידה: לחלוט כף עלים בכוס מים ולשתות מספר פעמים ביום מהחודש החמישי. הפטל מגמיש את השרירים והרצועות באגן ומקל בצורה משמעותית על צירי הלידה.

בחילות: כנ"ל.

בחילות הריון: כנ"ל.

הקאות: כנ"ל.

שילשול: לשתות מספר כוסות של חליטת עלי פטל. הצמח מכיל חומרים המכווצים את כלי הדם והריריות במעיים.

שיעול: לשתות 5 כפות סירופ ביום.

שפעת: כנ"ל.

טחורים: מבשלים 500 גרם ענפים ועלי פטל ב 2 ליטר מים במשך 20 דקות. מסננים את המרתח ושופכים לתוך אמבט מלא מים חמים. טובלים במשך חצי שעה.

גירויים בעור: כנ"ל.

גירויים באברי המין: כנ"ל.

פורונקלים: כנ"ל.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן


עוד באותו נושא:

אוכל בריא, הלל לרנר, טיפול טבעי בשיעול, פטל אדום, פטל אדום ערך תזונתי, עלי פטל אדום בהריון, חליטת פטל אדום, תה פטל אדום, פטל אדום עלים, פטל אדום ערכים תזונתיים, פטל אדום בריאות, ביופלבנואידים, ביופלבנואידים במזון, ביופלבנואידים מה זה, טיפול דלקת חניכיים, טיפול בדלקת חניכיים באופן טבעי, טיפול טבעי בשפעת, טיפול בבחילות, טיפול טבעי בטחורים, דלקות חניכיים, טיפול בדלקות חניכיים, טיפול טבעי בדלקות חניכיים, טיפול טבעי בבחילות, טיפול טבעי בהקאות, טיפול טבעי בשילשול, גירויים בעור, טיפול בגירויים בעור, טיפול טבעי בגירויים בעור, טיפול בבחילות הריון, טיפול טבעי בבחילות הריון, תרופות סבתא לבחילות הריון

תן ציון למאמר זה

0