מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | כל מה שרצית לדעת על... | ציור ככלי להעצמה אישית

ציור ככלי להעצמה אישית

ציור ככלי להעצמה אישית ציור ככלי להעצמה אישית

איך אנחנו יכולים להתפתח ולהתמודד עם קשיים בחיינו באמצעות ציור. וזה מתאים לכולם!

לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285548

אם עייפתם ממחשבות ומילים וממלחמת הקולות הפנימיים. הרשו לי להראות לכם דרך אחרת של התמודדות והעצמה אישית. בעזרת כלי זה תוכלו לתת קצת מנוחה למוח, ולהתחבר בדרך פנימית, שקטה, ליכולות ה"רדומות" שבכם.

כיום כולם יודעים שקיים קשר בין ציור והמזג האישי, ועל תהליך לימודי- יצירתי, כדרך לפיתוח היכולת האישית, ביטויה והעצמתה.
ידוע לכל מי שעוסק בתחום הפרקטיקה הרוחנית, שכל מפגש שלנו מול העולם, מפגיש אותנו עם עצמנו ובא ללמד אותנו שיעור על הדרך שבה אנו מתנהלים ותופסים את העולם. תהליך לימודי של יסודות הציור, בגישה אלטרנטיבית ובדגש אישיותי, מהווה כלי עמוק להתבוננות עצמית והתמרה, שנעשה ללא מילים.
דרך בחירות לא מודעות כמו: העדפות צבעים, אופן הנחת הצבע, אחיזת מכחול, ריתמוס, נושאים מועדפים ועוד, מאפשר לנו המפגש עם הציור, לקבל כלים להתבוננות מזוויות חדשות על אישיותנו וקווי האופי שלה.

דרך סגנון הציור האופייני לכל אדם, נוכל לאסוף מידע רב וחשוב על דפוסים והרגלים שמהווים את איזור הנוחות שלנו (ובהם אנו סוג של שבויים), על תכונות שאנו מרבים להשתמש בהם, ואלה שאנו ממעטים לבטא, אולי מחשש שאינן נמצאות באמתחתנו.

נקודת המוצא של התהליך מבוססת על ההנחה שציור מבטא את הלך הרוח של האדם מבנהו הנפשי והמזג המאפיין אותו. כך למשל יש אדם שמצייר "מהבטן" כלומר באופן אקספרסיבי, נמרץ ותנופתי. ולעומתו אדם אחר שמצייר באופן מאופק, שקול ודייקני. יש אדם שנוטה באופן טבעי לצבעים חמים (אדומים-צהובים) ואת זה שמעדיף את הכחולים. יש מי שיצייר בקו ואחר בכתם. מי שמעדיף לצייר את עולמו הפנימי ויש מי שמעדיף את הנוף שבחוץ, יש מי שנוטה לסגנון מינימליסטי ואחר מעדיף גדוש...

העניין הוא שכל נטייה/העדפה באופיינו היא, בדרך כלל, על חשבון תכונה קוטבית החשובה להתפתחותנו. כך למשל, אדם עם יכולת יצירתית אקספרסיבית המביע עצמו באופן דינאמי וחופשי, עשוי למצוא עצמו במצב מתסכל כאשר הוא נדרש לדיוק ומתן תשומת לב לפרטים. ואילו האדם השקול והמחושב עם יכולת עיצוב גבוהה,עשוי להרגיש עצור ומתוח כשהוא נדרש למצבים של ספונטאניות, פתיחות וזרימה ...
 
העיקרון המרכזי עליו מבוססת סדנת ציור שאני מנחה נקרא עקרון הקוטביות, ועניינו לאזן את נטיית האופי של האדם על ידי גירוי ועוררות של הקוטב הנגדי,הרדום, באמצעות תרגול ואימון בצבע ומכחול. כך למשל, אדם עם נטייה לעבודה חופשית וסוחפת יקבל תרגילים שעניינם לבנות סדר, גבול, הרמוניה, שקט. ואילו האדם עם הנטייה לעיצוב ודיוק יקבל תרגילים בציור אשר יפתחו אצלו יותר חופש, תושייה, תנופה, עוצמה...
 
לפיכך תרגילי הציור נועדו לאתגר, לאפשר לצאת 'מעצמי' ולנוע אל עבר מחוזות חדשים שהיו עד כה בגדר "זרים לאופיי", ובכך להעשיר, להרחיב ולשכלל את היכולת האישית ומיצוי אפשרויותיה.
חשוב להדגיש, כי להבדיל מסוגים אחרים של תראפיה בציור בהם אדם מתבקש להוציא ולשחרר את הקושי לבטא אותו ו"להסתכל לו בעיניים" ולנתח אותו במילים, הרי שכאן הגישה שונה, והיא ללמוד לבטא דווקא את הצדדים שזרים לנו, שחשבנו שאינם שייכים לנו. לא לבטא את התחושות "האוטומטיות" של המערכת הרגשית, אלא להכניס לתוכה סוג חדש של תחושות שמעולם לא חשנו, תכונות שאנו מייחלים להן אך לא חשבנו שהם נגישות לנו. תכונות שימלאו אותנו בחדוות יצירה וביטוי אישי מסוג חדש.

מה שעוד מיוחד בתהליך הזה, הוא העובדה שהציורים ההולכים ומתווספים יהוו תמיד עדות חיה ליכולת שלנו להשתפר ולהתפתח ולבטא בצורה מועצמת את הקול שלנו בעולם.

חוג ציור זה מבוסס על טכניקת ציור בצבעי מים (עם אפשרות לצבעי שמן בהמשך), בהשראת הגישה האנתרופוסופית לתראפיה בציור, שבה ציור מתפתח בשלבים מתוך הצבע, ולכל שלב בהתפתחות הציור יש ההשלכה על כישורי הנפש והבעתם.
המתודה משלבת גם ידע קבלי מתחום העבודה הפנימית, שעניינו איזון קטבים ושכלול כוחות הנפש.

ברוב המקרים הלימוד מתבצע בקבוצות קטנות (3-5 משתתפים), על בסיס פגישה שבועית בת כשעתיים כאשר החוגים מתקיימים בכפר תבור, באווירה כפרית ונעימה, מול נופו של ההר.

ההצטרפות לקבוצות הינה על בסיס מקום פנוי ומותנה במפגש אישי לצורכי הכרות, הסבר והתנסות חווייתית. קיימת אפשרות למפגשים פרטניים למי שחש/ה צורך בתמיכה אישית וחיזוק בתקופה נתונה, כאשר בהמשך, עם תחושה יותר בטוחה, ניתן כמובן להשתלב באחת הקבוצות. בכל מקרה, ההתקדמות בחוג היא על בסיס אישי, שלכל משתתף מותאמים תרגילים בהתאם לאתגריו המיוחדים.

בנוסף לחוגים שבהנחייתי, אני כשלעצמי מציירת. בציוריי אני מנסה ליצור מיזוג בין תכונות מנוגדות שבאישיותי, וליצור אגב כך תחושה של איזון והרמוניה בתוכי ובסביבתי.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על איילת השחר סלע

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן
עוד באותו נושא:

ציור אינטואיטיבי מטפלים, סדנת ציור אינטואיטיבי, ציור אינטואיטיבי למבוגרים, קורס ציור אינטואיטיבי, איילת השחר סלע, מה זה ציור אינטואיטיבי, ציור אינטואיטיבי בצפון, מהו ציור אינטואיטיבי, קורס טיפול באמנות, תרפיה באומנות לילדים

תן ציון למאמר זה

5.00