ראשי | רוחניות | מודעות עצמית | טיפוח דימוי עצמי!

טיפוח דימוי עצמי!

שתפו:
הגדל טקסט Decrease font Enlarge font
טיפוח דימוי עצמי! טיפוח דימוי עצמי!
לכל אדם יש דימוי עצמי שמתפתח מאז היותו קטן בעקבות חיזוקים חיוביים או שליליים של האנשים המשמעותיים בחייו.
לקבלת יעוץ אישי ממני, התקשרו עכשיו: 072-2285425

לעיתים קרובות אני פוגשת אצל מטופלים את תחושת האי יכולת, מעצורים והם מלווים בחשש חרדות ודכדוך, ואני כמאבחנת ומטפלת רגשית רואה יכולות, כישורים, כוח ועוצמה בפוטנציאל רדום. נשאלת השאלה כיצד ייתכן אדם מוכשר, עם יכולות מדהימות ובכל זאת חסר ביטחון עצמי, מדוכדך. אדם שנחשב למצליח על פי קנה המידה החברתיים של עובד, לומד, מתפקד האם ייתכן שיחוש ערך עצמי נמוך?! 

ובכן, לכל אדם יש דימוי עצמי שמתפתח מאז היותו קטן בעקבות חיזוקים חיוביים או שליליים של האנשים המשמעותיים בחייו. האדם מפתח מכלול רגשות, תפיסות ומושגים לגבי ערכו כאדם לגבי כישוריו, יחסיו החברתיים, מעמדו החברתי, בעיני הזולת ובעיני עצמו. כשהוא סבור כי הוא מגשים במידה משביעת רצון את הציפיות שיש לו לגבי עצמו, לרוב הוא יהיה מאוזן מבחינה רגשית, יגרור הצלחות ויפתח תפיסת דימוי עצמי חיובי ולהיפך. רבים הסיכויים של אדם למוד כשלון לשוב ולהיכשל גם בעתיד. כיון שמושג עצמי שלילי שהתגבש על רקע כישלונות רבים יעכב בעד האדם לצעוד מתוך הרגשת בטחון לקראת ניסיונות חדשים. כשאדם חושב "אני לא מסוגל, אני לא יכול", "אני חלש, אינני מתמצא", "אני כלום"- זו "סגולה" לשוב ולהיכשל, ולפתח דימוי עצמי שלילי שיגרור כישלונות ודימוי עצמי שלילי וכן הלאה. 

כל יצור אנושי זקוק לשני יסודות חשובים: ערך וכבוד עצמי. 
כשאין לאדם כוח להגשים את ייעודו, עלולה הרגשת מפח הנפש המתלווה לכישלון לגרום להפחתה בערכו וכבודו ולגבש דימוי עצמי שלילי. כמו כן אדם צריך מוטיבציה שתניע אותו להשקיע ולהגיע להישגים, הרצון להגיע להישגים והגשמה ומהם לטיפוח ערך עצמי חיובי מותנה בשני גורמים: אם האדם מרגיש ומאמין שיש לו סיכויים להצליח ובאיזו מידה חשובה ההצלחה בעיניו. 

אם אדם מאמין בהצלחתו אך אינו מייחס לה חשיבות, הוא אינו מונע במידה מספקת ואינו טורח להשקיע מאמצים בהגשמת המשימה. מצד שני אדם המייחס חשיבות רבה להצלחה, אך אינו מאמין בסיכויי הצלחתו, אינו מגייס את מירב כישוריו ואת מיטב יכולתו לביצוע המשימה ונתפס לייאוש מלכתחילה ומכאן לכישלון. לעומתו אדם שניגש לחיים ללא פחד או דעה קדומה, עם עוצמה וביטחון עצמי ימצא פתרונות יצירתיים, כוח עוצמה ומכאן הדרך בעזרת השם להצלחה.

כל אדם צריך לבדוק ולמיין את מכלול האמונות שלו לגבי כישוריו והדימוי העצמי, בדיוק כמו שעושים סדר בארון מיון ובדיקה ומה שלא מתאים זורקים. כך לגבי דפוסי התנהגות ומחשבה שהתאימו לפני שנים, ואולי רק לפני מספר ימים כעת אינם נדרשים, הם מיותרים מפריעים ואפילו מעכבים. יש בגדים שהתאימו למידתנו ואישיותנו לפני תקופה מסוימת ועתה הם כשלעצמם טובים אך לא מתאימים כעת לאישיותנו המשתנה. 

המחשבות יוצרות מציאות, אם תחשוב אני לא מוצלח- אכן לא תצליח, אם תחשוב אני יכול ומסוגל להצליח זה אכן מה שיקרה. ייתכן שכילד אדם היה זקוק להתנהגות מסוימת, כדי לקבל תשומת לב או כל צורך רגשי אחר, הצורך לתשומת לב נשאר, אך הדרך להשיג אותה משתנה בהתאם לבגרות והבחירות המודעות. 

אם כן כדי להצליח יש להחזיר את האמון ביכולות, להצהיר הצהרות חיוביות, לדבר במושגים חיוביים, לראות את עצמינו באור חיובי, להגיד לעצמי במה אני טובה, להכיר את היכולות שלי, להכיר בנקודות החוזק שלי וגם בחולשות על מנת לשפר - לא תמיד זה קל, ולעיתים אנו נתקלים בקושי פנימי - אנו אכן מצליחים, אך לא מפנימים את ההצלחה, כי התרגלנו לחשוב שאני לא יכול, לא מצליח, שזה במקרה הצליח לי. 

אנו שבויים במערכת אמונות ובדפוסים של ההורים שלנו שאגב, גם הם היו קורבן לדפוסים של ההורים שלהם. אנו נכנסים למערכת רגשית אוטומטית. המחשבות האוטומטיות לא דורשות מאמץ  כשמן כן הן אוטומטיות, הן נדרשות לפעולות השגרתיות כמו להתלבש, לאכול, לשבת... אדם לא חושב על פעולת  נעילת נעליים בכל בוקר, הוא פשוט מבצע את הפעולה בצורה אוטומטית, והמחשבה הזו משרתת נהדר את המטרות הנ"ל. אך על מנת להגשים את עצמינו ולצאת מקיבעון מחשבתי נפסיק את המחשבה האוטומטית שהתרגלנו לחשוב על עצמינו ונשתמש במחשבה מודעת מעמיקה, ומקדמת. 

קבוצת מדענים הכניסה חמישה קופים לכלוב גדול, באמצע הכלוב העמידו סולם ולראשו קשרו אשכול בננות גדול, כשאחד הקופים ניסה לעלות כדי להגיע לבננות שפכו המדענים על ארבעת הקופים האחרים מים קפואים, כך בכל פעם שאחד הקופים ניסה לטפס על הסולם קיבלו חבריו מקלחת מי קרח. 

לאחר מספר ימים החלו הקופים מיוזמתם למנוע זה מזה לטפס בסולם. למרות אשכול הבננות הטרי הפסיקו הקופים את ניסיונות הטיפוס. בשלב הזה החליפו המדענים קוף אחד מהחמישה בקוף חדש, הקוף החדש שנכנס לכלוב ראה את אשכול הבננות וניסה כמובן לטפס בסולם ולהגיע אליהם, מה שקרה הוא חטף מכות מארבעת הקופים הוותיקים ו"הבין" שלא כדאי לו לנסות לטפס לעבר הבננות. לאחר מספר ימים הוחלף שוב קוף חדש בקוף ותיק ומה שמעניין שברגע שהקוף החדש ניסה לטפס בסולם הצטרף הקוף שאולף לקופים הותיקים ומנע מהקוף החדש לטפס בסולם. 

במשך מספר שבועות הוחלפו כל שלושת הקופים הישנים בחדשים כך שבכלוב היו חמישה קופים שאולפו לא לטפס למרות שלא ספגו מקלחת מי קרח הם מנעו אחד מהשני לטפס בסולם כדי לקחת בננה. לו יצוייר שהיה ניתן לשאול את הקופים מדוע הם נוהגים כך הם ודאי היו מסבירים שככה זה היה מאז ומעולם. 

בואו נעצור את מרוץ החיים ואת תבניות החשיבה שלנו נעשה חשבון נפש לגבי אותם אבני דרך שהשגנו לעצמנו בשבילי החיים. נשתחרר מתבניות חשיבה מעכבות וחוסמות המשדרות "ככה זה", "התרגלתי", "לא יכול", לא מוצלח" "אף פעם לא", "אין לי חוש לזה",  ונתחיל לצעוד בשביל חדש שהשמיים הם הגבול. הבחירה בראשינו! במחשבותינו! 

שני אנשים הסתכלו מעבר לחלון אחד ראה בוץ והשני את הכוכבים. הבוץ והכוכבים נמצאים שם תלוי במה אנו מתמקדים. על פי מה שנחשוב כך תהיה המציאות, כיון שהמציאות נוצרת פעמיים פעם אחת במחשבה ופעם שנייה במציאות. מחשבות עם איכות נמוכה מובילות לרמת הגשמה נמוכה, מחשבה איכותית ועוצמתית תוביל למקומות גבוהים. 

סנהדרין ל"ח "כל העולם כולו שלך הוא, מה שאתה רוצה לעשות בעולמך עשה", אך לא לשכוח "ובחרת בחיים" חיים ללא מימוש עצמי ללא תכלית אינם חיים.

לאלה שמצליחים לשפר את המושג העצמי, ואת ההישגים ע"י חוויות הצלחה נאחל המשך פורה, ולאלו המתקשים אפשר להציע פרחי באך ובפרט תמצית מס' 19 larch המטפלת בחוסר ביטחון עצמי, תחושת כישלון ודכדוך, תמצית המתאימה לאנשים שאיבדו את ביטחונם העצמי ואת האמון בכישוריהם. התמצית עוזרת לגלות החלטיות ואמון ביכולות להגשים ולכבוש יעדים.

או תמצית מספר 29 כוכב בית לחם STAR OF BETHLEHEM לשחרור טראומות מחוויות העבר, זו בהחלט יכולה להיות החוליה החסרה בשרשרת בדרך לטיפוח דימוי עצמי חיובי. ישנם כמובן שיטות טיפול נוספות ומגוונות להעלאת הערך העצמי כמו E.F.T לשחרור רגשי, תרגילי מוח והעצמה אישית מחשבתית. המחשבות הן עוצמתיות הם כוח מניע בחיים, על ידי אימון לחשיבה עמוקה ומודעת נוכל להגיע להישגים מרשימים ומדהימים, לעומתן המחשבות השליליות כובלות את האדם. האדם השולט במחשבות ומנתבן הוא חופשי ומאושר. ולא לשכוח להתפלל לייחל לקוות ולהאמין.           

בהצלחה ובאהבה!

ליצירת קשר ופרטים נוספים על רינה מורדו PHD.

עוד באותו נושא:

פרחי באך, טיפול eft, eft שיטת טיפול, eft טיפול ממוקד רגש, רינה מורדו, דר רינה מורדו, שיטת טיפול eft, מודעות עצמית, מודעות עצמית מאמרים, מודעות עצמית מהי, חוסר ביטחון עצמי, חרדות, דימוי עצמי, דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי נמוך, דימוי עצמי הגדרה, דימוי עצמי גבוה, כבוד עצמי, כבוד עצמי פירוש, כבוד עצמי הערכה עצמית, מחשבה יוצרת מציאות, ערך עצמי נמוך, דימוי עצמי שלילי, מה זה ערך עצמי נמוך, ערך עצמי נמוך הגדרה, תמצית מספר 19, דימוי עצמי חיובי
שתפו: