מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | טיפולים ברפואה משלימה | תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה

תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה

תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה

תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה מתייחסת לארבעת היסודות – אדמה, מים, אש ואוויר וסוברת שמה שקורה במקרו קורה ונמצא גם במיקרו. ומכיוון שכל היקום בעצם מורכב מארבעת היסודות הללו, גם גוף ונפש האדם מורכבים מהםהאדמה - מייצגת את הצרכים הבסיסיים שלנו הקשורים להישרדות (אוכל, כסף, מין). האדמה "מכילה" (אמא אדמה) והיא הבסיס עליה  האדם בונה את חייו. האם הבסיס הזה חזק ויציב או האם הוא רעוע וזקוק לחיזוק?  בכף הרגל האדמה מיוצגת בחלק התחתון של הרגל באזור העקבים. אדם עם אלמנט אדמה בולט יהיה אדם שורשי, יציב, בטוח בעצמו ובטוח ביכולת של היקום לספק את צרכיו הבסיסיים. יסוד האדמה נחשב ליסוד פסיבי (נקבי- YIN ) ואיטי.

המים – מייצגת את עולם הרגש, האינטואיציה, התנועתיות, הזרימה והנשיות. המים הם מקור החיים ובלעדיהם לא נוכל לחיות. אם אנחנו לא  מקשיבים לרגשות שלנו ופועלים כל הזמן מהראש אנחנו במוקדם או מאוחר נשלם על כך מחיר. למים יש תכונה של זרימה. כאשר המים לא זורמים טוב יש "תקיעות"! מים עומדים הופכים להיות מסריחים ומעופשים.  בכף הרגל המים מיוצגים באזור קשת הרגל - מקו סיום העקב ועד קו הסרעפת (כאשר באמצע נמצאת נקודת הסולר), שם נמצאים האיברים הפנימיים  כגון איברי העיכול (מעיים, קיבה, כבד, לבלב, טחול).  אדם עם קשת טובה יוכל להתמודד טוב יותר עם הזעזועים שיחווה בחייו! אדם בעל אלמנט מים דומיננטי יהיה אדם עם עולם רגשי מפותח מאד, מונע מהרגשות, בעל אינטואיציה טובה, ויכולת לתמרן ולזרום עם מה שהחיים מציעים לו. גם אלמנט המים נחשב לאלמנט פסיבי (נקבי- YIN ) ואיטי.

האש -  מייצגת את עולם העשייה, משכן הרצון והכוח המניע והיוצר של האדם. האש יכולה להצית ולחמם אבל יכולה גם לכלות ולהשמיד. אנשים עם אלמנט אש חזק הם אנשים פעלתניים, מתלהבים, דינאמיים ושתלטניים. אלמנט האש כולל את אזור בית החזה (לב + ריאות)  וכן את הזרועות. אזור זה מייצג את יכולת הנתינה והקבלה של האדם. אדם עם אלמנט אש חזק מאמין ש"מגיע לו" והולך זקוף. הדבר משתקף גם בכף הרגל שכן אדם שמרגיש ש"לא מגיע לו" ילך יותר שפוף וגם בכף הרגל נוכל לראות את אזור בית החזה שהוא מכונס ושקוע. יתכן שאדם כזה יסבול מבעיות נשימה ו/או בעיות בלב. בכף הרגל האזור כולל את שתי הכריות (בורסות ההליכה) הגדולות שנמצאות מתחת לתחילת קו האצבעות. אלמנט האש נחשב לאלמנט אקטיבי (זכרי- YANG ) ומהיר.

האוויר – מייצגת את עולם המחשבה, החושים, יכולת הקליטה, הרוחניות, השאיפות, הדמיון, החלומות והחזון. אלמנט האוויר זקוק למרחב פעולה והוא חמקמק. אנשים עם אלמנט אוויר מפותח יהיו סקרניים, בעלי קליטה ותקשורת טובה ומהירה, יכולת חושית גבוהה, דמיון מפותח ובעלי רעיונות. מצד שני אם אלמנט האוויר דומיננטי מדי האדם יכול להיות סוג של אסטרונאוט, מרחף, לעיתים יכול להעיד גם על גאונות (כאלה שהראש שלהם כל הזמן עובד והם מנותקים מהמציאות היום-יומית ומהקרקע), ו/או על פנטזיות ואשליות שווא (בקיצוניות - מחלות הנפש למיניהם).  אלמנט האוויר מיוצג ברגל ע"י האצבעות. האוויר אף הוא נחשב לאלמנט אקטיבי (זכרי – YANG ) ומהיר.

הסברה היא שכל אדם נולד עם פוטנציאל מסוים כאשר הפוטנציאל מבוטא דרך האלמנט או האלמנטים החזקים איתם נולד. אולם, במהלך החיים ובגלל האירועים אליהם האדם נחשף, קיימת נטייה לאלמנט אחד להשתלט על אלמנטים אחרים – כמנגנון הגנה והתמודדות – אולם על ידי כך הפוטנציאל האמיתי של האדם עלול להיחסם ולא לבוא לידי ביטוי בצורה מקסימלית. בנוסף, אדם שחי "לא על פי האלמנט שלו" (הביטוי הלועזי המתאים– living out of one's element ) יסבול ברוב המקרים מהרגשה פיזית ו'/או נפשית לא טובה, ויתכן גם שזה יבוטא במחלות אמיתיות עד  להיווצרותן של מחלות כרוניות.

באבחון כף רגל עפ"י תורת האלמנטים אנחנו מנסים לגלות מה האלמנט הדומיננטי איתו האדם נולד ולבדוק אם אכן האלמנט הזה מקבל את המקום המגיע לו בחייו של המטופל, ואם לא, אז מדוע. מה חוסם אותנו ומה מונע מאיתנו למצות ולהגשים את עצמנו?  כמובן שאנחנו תמיד נבוא בגישה שאינה שיפוטית. אין דרך נכונה או לא נכונה לחיות את החיים. ברפואה ההוליסטית מדברים הרבה על "איזון" ושיותר מדי או פחות מדי זה לא מצב "בריא". אבל השאלה הפילוסופית שנשאלת היא:  "מה זה לא בריא"? "ולמי זה לא בריא"?  אנחנו מטפלים באנשים שבאים בד"כ כי הם עצמם כבר לא מרוצים מעצמם או מהחיים שלהם ומנסים למצוא את הסיבות לכך ולשנות/לשפר את מצבם. אלה האנשים איתם נרצה לעבוד ולהם נוכל להציע את עזרתנו!

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


2848 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

רפלקסולוגיה, אלמנט המים, אלמנט האש, אלמנט האדמה, ארבעת האלמנטים, תורת ארבעת האלמנטים, תורת ארבעת האלמנטים ברפלקסולוגיה, אלמנט האוויר, גודי מייזלר

תן ציון למאמר זה

5.00