מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | מסורת האיורוודה

מסורת האיורוודה

מסורת האיורוודה מסורת האיורוודה

איורוודה מתוארת "כמדע החיים", מקורה בשפה העתיקה סנסקריט איור – חיים, וודה – ידע או מדע, זוהי שיטת הרפואה העתיקה ביותר בעולם.איורוודה מתוארת "כמדע החיים", מקורה בשפה העתיקה סנסקריט איור – חיים, וודה – ידע או מדע, זוהי שיטת הרפואה העתיקה ביותר בעולם. שיטת רפואה טבעית זו מיושמת כבר 5,000 שנה. איורוודה מספקת גישה משולבת למניעה וטיפול במחלות על ידי סגנון חיים וטיפולים טבעיים. התאוריה האיורוודית קובעת שכל מחלה מתחילה מחוסר איזון, או מסטרס בתודעת האדם.

טיפולים איורוודים מועילים לתחזוקה של בריאות טובה ומניעת מחלות ולקדם איכות חיים על ידי גישה הוליסטית. ההשפעה כתוצאה מכך היא גוף חזק, בריאות טובה יותר, בהירות מנטאלית, שלווה פנימית ורוגע.

ישנם כמה אספקטים לשיטה רפואה זו אשר מבדילה אותה מגישות אחרות של טיפולים בריאותיים:
איורוודה מתמקדת בהשגה ושמירה על איזון אנרגיות החיים אשר בתוכינו במקום להתמקד בסימפטומים יחידים.

איורוודה מזהה את הבדלי המבנה היחודיים של בני האדם ולכן ממליצה על דרך שונה לסוגים שונים של בני אדם. למרות ששני אנשים עשויים להראות כאילו יש להם אותם סימפטומים חיצוניים, המבנה האנרגטי שלהם עשוי להיות מאוד שונה ולכן בסוגים שונים של תרופות.

איורוודה הינה שיטת רפואה מושלמת המכירה בכך שכל האינטליגנציה והחוכמה זורמים מכוח אבסלוטי אחד (פארא מאטמן). בריאות מגיעה אלינו מחסד של פעולה אבסלוטית של חוקי הטבע (פראקריטי). איורוודה מסייעת לטבע על קידום הרמוניה בין בני אדם לטבע על ידי "לחיות חיי איזון בהתאם לחוקים שלו".

איורוודה מתארת שלוש אנרגיות אוניברסאליות בסיסיות, שמאזנות את כל הפעולות הטבעיות ברמת המקרו קוסמית וברמה המיקרו קוסמית. אלו למעשה אותן אנרגיות שמייצרות אפקטים בגלקסיות ובמערכות הכוכבים השונות, ופועלות ברמה הפיסיולוגית האנושית – בגוף הפיזי שלך. שלושת האנרגיות אוניברסאליות אלו ידועות בשם "טריי דושה"

המטפלים האיורוודים הקדומים הבינו את הצורך בשימור הברית של הגוף ונפש והציעו לאנושות כלים לתזכורת, רענון והזנת האספקטים העדינים של האנושות שלנו. איורוודה מחפשת להבריא את השבר, הקטיעה של הגוף והנפש ולשקם את ההרמוניה והשלמות של כל בני האדם. איורוודה מבוססת על העיקרון שכל חומר ניתן להרגיע דרך חמישה אלמנטים מדהימים – אדמה, מים, אש, רוח, אוויר. על פי מסורת האיור וודה ישנם שבעה סוגים/ מבנים בגוף האנושי – דם, עצם, בשר, שומן, מח, וזרע.  הנחת היסוד באיורוודה היא שאיכות חיים ואושר, שניהם פיסים ומנטאלים והם מבוססים על שלוש פעולות – בניית מטאבוליזם בריא, עיכול טוב, והפרשות תקינות שמובילות לחיוניות ואיכות ימים.

שלושת כוחות היקום על פי איור ודה
לטענת איור ודה קיימים שלושה כוחות (דושות בשפה הסנסקרית) ביקום. כוחות אלו מתקיימים בנפשו, גופו, מזונו וסביבתו של האדם. לפי השיטה, איזון בין הכוחות האלה הוא תנאי לבריאות. שלושת הכוחות הללו מכונים "דושות" (כלומר "הנוטים לצאת מאיזון" , ושמותיהם "ואטה" "פיטה" ו"קאפה".

ואטה - "כוח החיים", הכוח המניע, אחראי לזרימה של חומרים, דם, מחשבות, ואנרגיות.

פיטה - "כוח האש", הכוח המעכל, אחראי לכך שחומר יוחלף בחומר אחר או יצור אנרגיה.

קאפה - "המחזיק דברים יחדיו", הכוח המחבר, אחראי לכך שגופים שונים ימשכו זה לזה ושלחומר תהיה צורה.

יוגה ואיורוודה: השילוב המופלא
איורוודה ויוגה, שתיהן מקבילות מבחינה מדעית, מגיעות מהמוסרת ההודית העתיקה, הן מתנגנות יחד כקונצרט במשך כמה אלפי שנים למען מטרה משותפת – הבראת הגוף, הנפש והרוח והעלאת תוחלת החיים. האיור וודה מתמקדת בעיקר באיכות החיים הפיזיולוגית לעומת היוגה שהיא יותר לטיהור הנפש והתודעה, אך השתיים סבוכות יחד ופעמים רבות חופפות. הרישיים הקדומים, המאסטרים המקוריים של מדעי הוודות, הכירו בכך שבריאות טובה חיונית לאיזון מנטאלי והכרה עצמית.

מזון (אנּה) הוא המילה הראשונה בסנסקריט, כל דבר בעולם הוא מזון. התפתחותנו כנשמה תלויה ביכולתנו לאכול ולעכל את המזון שהוא חיינו. מזון, אנּה, הוא הבסיס לחיים – פראנה. הוא נושא את כוח החיים ותומך בו בתוך הגוף.

סוג המזון שאנו אוכלים משקף את רמת התפתחותנו. בסוג המזון שאדם בוחר מתגלה רמת התודעה שלו. יוגה ואיורוודה מדגישות תזונה צמחונית טהורה, הקרויה תזונה סאטווית. זו תזונה שמעודדת פיתוח של סאטווה, כלומר איכויות נעלות של שלום, אהבה ומודעות. אכילה היא האינטראקציה הראשונה שלנו עם סביבתנו. אם היא אינה מבוססת על אהבה וחמלה כל פעולותינו האחרות יסבלו בהכרח.

איורוודה מדגישה תזונה נכונה כבסיס לכל ריפוי. מזון הוא צורת הריפוי הראשונה והחשובה. בלי מזון נכון לא תצליח כל גישה אחרת לריפוי. איורוודה ממליצה על מזון סאטווי (טהור), כי סאטווה יוצרת איזון, מסלקת גורמים מזיקים ועוזרת לצמצם את כל הדושות.

תזונה סאטווית היא בראש ובראשונה צמחונית ונמנעת מכל מוצר הכרוך בהריגה או בהסבת נזק לבעלי חיים. היא מדגישה מזון טבעי, שגדל בהרמוניה עם הטבע, על אדמה טובה, שהגיע לבשלות באופן טבעי, המבושל בצורה הנכונה ובגישה נכונה של אהבה.

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


783 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

תזונה, רפואה הוליסטית, רפואה טבעית, חמשת האלמנטים, איורוודה, תודעה, מחלות, גוף ונפש, ריפוי, טווינא, תזונה איוורודית, פורום, פורום רפואה משלימה, פורום לימודי רפואה משלימה, קורס רפואה אלטרנטיבית, רופא אלטרנטיבי, רופאה אלטרנטיבית, רפאה משלימה, רפוא אלטרנטיבית, רפוא משלימה, רפואה, רפואה אלטרנטיבי, רפואה אלטרנטיבית בצפון, רפואה אלטרנטיבית לימודים, רפואה אלטרנטיבית לימודים, רפואה בצפת, רפואה טבעית, רפואה טיבעית, עיסוי איורוודה, עיסוי איורוודי, עיסוי אירוודה, לימוד מסאג, איורוודה רפואה הודית מטפלים, לימודי איורוודה, קורס איורוודה, איורוודה עיסוי, איורוודה תזונה, טווינה עיסוי, טיפול איורוודה, לימודי מסאז, דיויד סיימון

תן ציון למאמר זה

5.00