מדורי תוכן

ראשי | המנטורים | ד"ר זיו מאיר | כיצד מחשבות משנות את מצבינו הריגשי והגופני?

כיצד מחשבות משנות את מצבינו הריגשי והגופני?

כיצד מחשבות משנות את מצבינו הריגשי והגופני? כיצד מחשבות משנות את מצבינו הריגשי והגופני?

במאמר השבוע נראה האם יכול להיות שמחשבות יכולות לשנות את מצבנו הגופני ובעצם נראה האם מחשבות חיוביות יכולות לעזור לגוף להתמודד עם מחלות ובעיות וכמובן עם עודף הסטרס שקיים בעידן המודרני.כאשר התחלתי לעסוק בתחום הפסיכולוגיה, או ליתר דיוק במדעי ההתנהגות, אשר הם הם הפסיכולוגיה, לדעת הגורסים ומאמצים את הגישה הבהייביוריסטית. נשאלה השאלה, האם למחשבות יש אנרגיה? האם יש למחשבות כוח כלשהו מעבר לחשיבה עצמה? על כך ניסו הבהייביוריסטים להשיב באמצעות ניסויים מסמרי שיער ...

ואומנם, במחקר שערך אדוארד ג"ייקובסון נמצא קשר בין חשיבה לפעילות שרירית: בעת שנבדקים נתבקשו לחשוב על הרמת חפץ כבד בידם השמאלית, נרשמו שינויים חשמליים בשרירי הזרוע השמאלית שלהם: כאשר נתבקשו על ידי החוקר לדמיין משהו, נתגלתה פעילות חשמלית מוגברת בשרירים שסביב לעיניהם.

חוקר אחר, לואיס ויליאמס מקס, הניח כי אצל חרשים-אילמים, שלמדו לקיים תקשורת בעזרת ידיהם, תופיע בעת החשיבה פעילות שרירית לא בשרירי הפה הקשורים בדיבור, אלא בשרירי הידיים. ואכן הוא מצא, כי בעת שניסו לפתור בעיה ואפילו בעת שחלמו, הופיעה פעילות חשמלית מוגברת בשרירי ידיהם.

הניסויים של ג"ייקובסון ומקס הוכיחו אפוא, כי בשעת חשיבה מופעלים השרירים באותם אברי הגוף הקשורים למושא החשיבה.

אולם, האם ניתן להסיק מכך, כי החשיבה עצמה אינה אלא פעילות שרירית?
על השאלה, האם החשיבה אינה אלא פעילות שרירית, אפשר, למרבה הצער, להשיב רק בדרך עקיפה: מה יקרה אם תסוכל כל אפשרות לפעילות שרירית: האם תיתכן חשיבה בתנאים כאלה? על עומקה של סקרנותם המדעית של הבהייביוריסטים תעיד אולי העובדה, כי ניסויים מסמרי שיער מעין אלה נערכו אכן נערכו.

באחד מהם התנדב רופא מרדים לשמש כנבדק ולפתור בעיה במצב שאינו מאפשר כל תנועה שרירית. בהסכמתו הוזרק לגופו סם משתק, קוררה. הסם משתק רק את העצבים המוטוריים שבגוף ואת מערכת העצבים המרכזית. הנבדק הצליח לקלוט את הבעיה ואף לפתרה.

בניסוי נוסף, מאוחר יותר, הוצגה למתנדב, שגם הוא שותק כולו למשך זמן הניסוי, מידה של בעיות היסק פשוטות.

בעת הניסוי לא היה יכול כמובן הנבדק להשיב על השאלות, אך מיד לאחר שחלפה השפעת הסם, השיב עליהן. משמע, הוא הצליח לחשוב בעת הניסוי. ניסויים אלה הפריכו את ההנחה, כי הפעילות השרירית הינה גורם הכרחי לקיום החשיבה. מאידך הוכיחו, כי הפעילות המחשבתית יוצרת אנרגיה המפעילה את השרירים כל עוד אינם משותקים.

מכאן שלמחשבה יש כוח אנרגטי היכולה להשפיע על הגוף הפיסי!
מחקר אחר מעניין מאוד, מיוחס לכוחה של הכוונה. מחקר זה מצוטט בספרי "שיפור היכולת העל חושית ותקשור" תחת הכותרת "כוחה של תפילה".
אז תתחילו לחשוב חיובי!

לאתר מכללת ברק
שלוחת מכללת ברק בירושלים
שלוחת מכללת ברק בדרום

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


1878 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

טיפים לחשיבה חיובית, איך לחשוב חיובי, חשיבה חיובית מאמרים, לימודי רפואה אלטרנטיבית, ריפוי בעיסוק, ריפוי בעיסוק, מכללת ברק, לימודי רפואה משלימה, משפטים לחשיבה חיובית, חשיבה חיובית כדרך חיים, חשיבה חיובית ודמיון מודרך, חשיבה חיובית לילדים, מאיר זיו, חשיבה חיובית ברוח היהדות, משפטים לחשיבה חיובית, משפטים חיוביים, חשיבה חיובית ברוח היהדות, משפטים לתת מודע, סדנא לחשיבה חיובית, סדנאות לחשיבה חיובית

תן ציון למאמר זה

0