מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | כל מה שרצית לדעת על... | חוסר איזון הורמונאלי

חוסר איזון הורמונאלי

חוסר איזון הורמונאלי חוסר איזון הורמונאלי

חוסר איזון הורמונאלי הוא מצב בו יש הפרעות בייצור תקין של הורמונים. אם נשים לב לתסמינים ונפנה לעזרה רפואית במועד, נוכל לחסוך מעצמינו צרות בעתיד

לקבלת יעוץ אישי ומידע בנושא, התקשרו עכשיו: 072-2285801

הורמונים הם חומרים כימיים פעילים ביולוגית, האחראים לתפקוד תקין של איברים ומערכות גוף שונות. חשיבותם אינה פחותה מחשיבות המערכת הקרדיו- ווסקולרית ומערכת העצבים.

מי סובל מחוסר איזון הורמונאלי?
חוסר איזון הורמונאלי יכול להיות בכל גיל. גם אצל ילדים וגם אצל אנשים בגיל הזהב, וגם כל מה שבאמצע. אצל הנערים ונערות זה מתבטא באקנה (מה שנקרה בלשון העם חצ'קונים), מצב רוח לא יציב, נשירת שיער... אצל נשים בגיל הפוריות זה יכול להתבטא בPMS, בקושי להיכנס להריון, במחזור לא סדיר. אצל אנשים יותר מבוגרים זה מתבטא בבעיות גיל המעבר.

עד כאן - לגבי בלוטות המין. גם חוסר איזון הורמונאלי בשאר הבלוטות יכול להיות גם בכל גיל, גם אצל גברים וגם אצל נשים.

ממה נובע חוסר איזון הורמונאלי?
יש הרבה בלוטות הורמונאליות, ויש סיבות רבות לחוסר איזון הורמונאלי. הנה כמה סיבות לחוסר איזון הורמונאלי:
o פעילות יתר של בלוטה מסוימת
o תת-פעילות של בלוטה מסוימת 
o תנודות ברמות ההורמונים מסיבות פיזיולוגיות, למשל, אצל נשים אחרי הלידה
o טיפול הורמונאלי, כגון גלולות למניעת הריון או כדורים שנותנים לחולי אסתמה או חולים במחלות דלקתיות
o הורמונים, שאנחנו מקבלים עם בשר או עוף לא אורגני או שותים עם מים מזוהמים בהורמונים
o מחסור בויטמינים או מינראלים אלה או אחרים. למשל, אצלנו בארץ הקרקע והמים דלים ביוד וזה גורם לכך, שאצלנו נפוצה תת-פעילות בלוטת התריס
o מחלות זיהומיות וטפילים. מחלות אלה גם פוגעות במערכת החיסונית וגם מרעילות את כל מערכות הגוף, כולל גם המערכת ההורמונאלית – ובכך משבשות את תיפקודיהן
o מתח, חרדה ודאגות. יש קשר ישיר בין מערכת העצבים למערכת ההורמונאלית. עליה בלחץ על מערכת העצבים גורמת לעליה בלחץ על המערכת ההורמונאלית, וזה גם מהווה גורם להפרעות הורמונאליות. אצל נשים האיבר הראשון, שתפקודו נפגע במקרים כאלה הוא בדרך כלל השחלות. שחלות הן האיבר הכי פגיע מבחינה זו. (מכאן מתח וחרדה כאחת הסיבות לעקרות נשית)
o סיבה פסיכולוגית. במקרים אלה הטיפול הוא על התת-מודע.
o תורשה. הפרעות הורמונאליות יכולות להיות תורשתיות. זהו סוג הפרעות קשה לטיפול.

איך ניתן לאבחן את הבעיה?
לפעמים, כל עוד הבעיה לא הרחיקה לכת ולא התפתחה למחלה, קשה לאבחן את הבעיה בעזרת בדיקות דם וכדו'. כן ניתן לאבחן בעזרת שיטות שונות של רפואה משלימה, כמו אבחון לפי קשתית העין, דופק וכדו'.

יחד עם זאת, ניתן לזהות סימנים לחוסר איזון הורמונאלי. למשל, נשירת שיער בהרבה מקרים קשורה לחוסר איזון הורמונאלי, כל תסמיני PMS (תסמונת טרום-ווסתית) גם הם תוצאה של חוסר איזון הורמונאלי. גם כל תסמיני גיל המעבר הם תוצאה של חוסר איזון הורמונאלי. כלומר, זה עוד לא מוגדר כמחלה והרבה פעמים גם לא משהו, שניתן לראות בבדיקות, אבל זה משהו, שמאד מפריע ופוגע באיכות החיים.

מחלות הורמונאליות במערכת הרבייה של האישה בדרך כלל נטולות תסמינים מובהקים וחד - משמעיים. לכן חשוב מאד שאישה תיתן את הדעת על מחזור שלה. לפעמים חוסר איזון הורמונאלי של האישה מתבטא רק בבעיות מחזור אלה או אחרות. זהו תסמין יחידי ומכאן גם חשיבותו.

לפניכם תסמינים אפשריים של חוסר איזון הורמונאלי:
1. ירידת משקל על רקע של תיאבון מוגבר
2. עצבנות בלתי מוסברת
3. נשירת שיער
4. הפרשת חלב אצל נשים שאינן מניקות
5. פצעים על העור (חצ'קונים)
6. גרד בלתי מוסבר של העור
7. טרמור ידיים
8. הפרעות שינה
9. הזעת יתר
10. עלייה בלתי מוסברת של חום הגוף ל- OC37
11. הפרעות בקצב הלב
12. הפרעות בתפקוד מיני
13. עיניים בולטות (שלא היו כאלה קודם לכן)
14. השמנה, במיוחד השמנה על רקע של איבוד התיאבון, אבל בעצם כל סוגי ההשמנה יכולים להצביע על חוסר איזון הורמונאלי: הרבה מאד הפרעות הורמונאליות שונות מלוות בהשמנה
15. יובש בעור
16. ישנוניות
17. היפרטירכוזיס (שעירות יתר של נשים), במיוחד זה המלווה בעור שמן, קשקשים ואקנה
18. מחזור לא סדיר אצל נשים
19. הפלות
20. קושי להיכנס להריון (עקרות כתוצאה מחוסר איזון הורמונאלי מהווה 20% מכלל מקרי העקרות ומבין ה-"מסיבה לא ידועה", שהיא לרוב חוסר איזון הורמונאלי לא מאובחן – עוד 20% ממקרי העקרות!)
21. הגדלת שפתיים ולשון, שינוי תווי הפנים
22. גדילת כפות ידיים ורגליים. אדם מוצא את עצמו קונה נעליים במידות גדולות משהיו קודם
23. ירידה מהירה ודרמטית של הראייה, המלווה בכאבי ראש
24. צימאון, הרגשת יובש בפה והשתנה תכופה
25. החלמה איטית של פצעים
26. כל תופעות של ה-PMS
27. כל תופעות של גיל המעבר (נשים וגברים)

נשים רבות מאד סובלות מתסמיני PMS, מדובר בתסמינים המופיעים כמה ימים לפני המחזור. אצל חלק מהנשים התסמינים יותר פיזיים, והן סובלות מכאבים ומחושים שונים, עולות במשקל, אוגרות מים וכדו', חלק אחר של נשים סובלות יותר מתסמינים נפשיים, כמו עצבנות, רגזנות, נטייה לתוקפנות או בכיינות וקבלת החלטות לא שקולות. ישנן נשים שסובלות מתסמינים פיזיים ונפשיים גם יחד. 80% מהנשים בגיל המעבר סובלות מתסמינים שונים, ואצל 30% מהן תסמינים אלה קשים מאד. רוב הנשים הללו חושבות שזו גזרה משמיים, כי ככה זה תמיד היה אצלן, אצל חברות שלהן ואצל אחיות שלהן, ובכלל לא פונות לעזרה! וזה חבל מאד, כי מדובר בהפרעות שניתנות לטיפול יחסית קל עם אחוזי הצלחה מאד גבוהים. לעומת זאת, אם לא מטפלים בתסמינים הללו, גם הנשים הללו סובלות וגם הסביבה הקרובה שלהן, וזה בהחלט פוגע באיכות החיים שלהן. כך גם גברים בגיל המעבר סובלים מתסמינים שונים החל מנשירת שיער ועד לבעיות בתפקוד מיני. הרבה פעמים כשלא מטפלים בבעיה זו, זה גורם לסבל נפשי ועוגמת נפש אצל הגבר, לעצבנות אצל האישה ולפגיעה בשלום בית. 

חוסר איזון הורמונאלי בהחלט פוגע באיכות החיים, ובטווח הארוך יכול גם להוביל לבעיות רפואיות קשות, כמו מחלת סכרת, בעיות פוריות ועוד.
במקרים מסוימים חוסר טיפול בהפרעות הורמונאליות גורם למצבים דרמטיים, כמו הפלות חוזרות, קושי להיכנס להריון ואף עקרות.

טיפול טבעי לחוסר איזון הורמונאלי
הרבה פעמים, אנשים עם חוסר איזון הורמונאלי פונים לקופת חולים, עוברים בדיקות שונות, ובסופו של דבר שומעים, שאצלם "הכול בסדר". לפעמים תשובה כזאת מרגיעה, ואילו כאשר אדם סובל קשות מתסמינים שונים, תשובה כזאת מעצבנת ואף גורמת לייאוש. לפעמים אנשים לא מאובחנים כאלה פונים לעצות מהאינטרנט, לשיטות סבתא ואמונות תפלות למיניהן. שיטות אלה בדרך כלל לא עוזרות ובמקרה הרע אף גורמות נזק בריאותי לחולה.

לרפואה הטבעית יש הרבה מה לעשות כדי לעזור לאנשים שסובלים מחוסר איזון הורמונאלי. גם צמחי מרפא, גם כל סוגי הדיקור, גם נטורופתיה, גם הומיאופתיה נותנים תוצאות מאוד טובות.

כל האמור במאמר הינו מידע בלבד. לאבחון וטיפול בבעיות יש לפנות לאיש מקצוע.

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן
עוד באותו נושא:

נטורופתיה, השמנה, גיל הזהב, נשירת שיער, הפלות חוזרות, חרדה, הפרעות שינה, בעיות פוריות, יעל טוקצינסקי, דר יעל טוקצינסקי, כל מה שרצית לדעת על חוסר איזון הורמונאלי, הכל על חוסר איזון הורמונאלי, חוסר איזון הורמונאלי, חוסר איזון הורמונלי, חוסר איזון הורמונלי סימפטומים, חוסר איזון הורמונלי נשים, חוסר איזון הורמונלי טיפול טבעי, חוסר איזון הורמונלי גברים, חוסר איזון הורמונלי תסמינים, חוסר איזון הורמונלי טיפול, חוסר איזון הורמונלי אצל גברים, חוסר איזון הורמונלי אבחון, חוסר איזון הורמונלי בגיל ההתבגרות, תת פעילות בלוטת התריס, הזעת יתר, הומיאופתיה, מחזור לא סדיר, בעיות גיל המעבר, גלולות למניעת הריון, בלוטות הורמונאליות, היפרטירכוזיס

תן ציון למאמר זה

0