מדורי תוכן

ראשי | המנטורים | ד"ר זיו מאיר | מהן הפרעות אכילה ושיטות טיפול בהפרעות אכילה?

מהן הפרעות אכילה ושיטות טיפול בהפרעות אכילה?

מהן הפרעות אכילה ושיטות טיפול בהפרעות אכילה? מהן הפרעות אכילה ושיטות טיפול בהפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הן בעיות בהן יש לטפל באופן הוליסטי, כלומר באופן כוללני אשר מכיל מספר גורמים ושיטות טיפול, כדי להגיע לפתרון נכון וארוך טווח.סיבות להפרעות אכילה
בהפרעות אכילה טיפוסיות, קיים קושי להרגיע את העצמי, קושי לפתור קונפליקטים ברמה האישית, החברתית והמשפחתית. קושי זה מוביל  להפרעות אכילה, היכולות להתבטא כחרדה מהשמנה, "כדי להיראות יותר טוב". או דווקא ההפך, אכילה כפייתית כדי להיראות יותר גרוע על מנת להידחות מפני הסובבים אותנו. תלוי כמובן בסיבה לתופעה.

הפרעות אכילה נוספות נובעות מזיכרון גנטי אנרגטי, כלומר ההגדרה הקודמת בה השתמשתי קודם, "קושי לפתור קונפליקטים" ברמה האישית... היא במקרים רבים רק הסימפטום ולא הסיבה, כאשר הסיבה נעוצה במקרים רבים בזיכרון חיים קודמים, כך הסימפטום פורץ עקב עוררות של אותו זיכרון.

מכל מקום, מרבית הלוקות בהפרעות אכילה מסווגות על ידי הרפואה הקונבנציונלית כבעלות הפרעת אישיות גבולית ומחלתן נחשבת לכרונית.

הפרעות האכילה הן כאמור הפרעות קשות וחמורות, אשר לדעתי התפתחו בעשורים האחרונים, בשל האופנה ושטיפת המוח שעושה המדיה בכלי התקשורת המשמשים כקטליזטורים, האופנה של שנות החמישים והשישים בהן נשים היו מלאות וסקסיות השתנתה לנשים הנראות כמו קולב מהלך. על כן האופנה דוחפת את הנערות/ נשים להיראות כך, דבר המסבך אותן נפשית כל העת ופותח פצעים ישנים חדשים.

על הנערות והנשים להתייחס פחות למדיה התקשורתית ולהיות שמחות עם מה שיש להן, לדעתי האופנה של שנות החמישים והשישים משקפת יותר את הנשיות מאשר האופנה כיום בהן הנערות רזות ומורעבות כל העת.

סוגי הפרעות אכילה:

אנורקסיה נרבוזה:
מוגדרת כהפרעת אכילה בעיקר אצל נשים ונערות, אשר בה החולות מרעיבות את עצמן או משתמשות בחומרים משלשלים על מנת לרדת במשקל. המחלה נובעת מתפיסה שגויה של גופן כשמן מדי ואו מפחד מפני השמנה. איבוד המשקל הוא בדרגה חמורה ומלווה לעיתים קרובות באל-וסת העשוי במקרים קיצוניים להוביל למוות. הסיבות למחלה מורכבות וכוללות בעיות אישיות/ משפחתיות טראומות וזיכרונות קשים עליהן אעמוד בהמשך.

הקשיים מושלכים על הצורך להיעלם, לא להיות מורגש או לא לספק לגוף את מה שצריך כי, "לא מגיע לי לחיות" מסיבה זאת או אחרת, או כדי להיפטר מהגועל, מאחר והחוויה הייתה פיסית קשה כגון אונס, שבעקבותיו הנאנסת נגעלת מגופה. או שהיא נגעלת מהזיוף והשקר בו היא נמצאת עקב השאלות של הסובבים אותה והשקרים אותם היא ממציאה.

מכל מקום, מקור הקושי הוא בקונפליקט בין משמעות האני והזכות הקיומית שלה לחיים.

ממחקרים שונים שבוצעו בארץ עולים הנתונים הבאים: כ- 43% לערך מחולות האנורקסיה הידועות והרשומות במוסדות השונים, מחלימות בסופו של התהליך הטיפולי, כאשר כ- 55% מהחולות נותרות חולות בשל שהטיפולים אינם עוזרים והן נותרות במצבן, וכ- 5- 10% מהחולות באנורקסיה מתות מהמחלה.

המוות נגרם בשל השינויים הפיסיים והתנודות הרבות בהרגלי אכילה, הגוף אינו מחזיק מעמד, הוא סובל מתת תזונה ומת. לעיתים המוות נגרם כתוצאה של התאבדות בשל הדיכאונות הנלווים למחלה. במקרים רבים האנורקסיה מתפתחת לבולמיה, כלומר חולי אנורקסיה רבים המגיעים לאשפוז לומדים להיות בולמים, על כן בחרתי להרחיב דווקא בנושא הבולמיה, כי הוא לדעתי קשה ומסובך יותר לאבחון וטיפול.

בולמיה נרבוזה:
מאופיינת כהפרעת אכילה, המלווה בהתקפי אכילה בלתי פוסקים, אשר בסופם תהיה "היטהרות" ע"י הקאה רצונית.

בולמיה היא מצב מורכב אשר אינה קשורה מבחינה אבחונית באיבוד משקל דווקא, למרות שאיבוד משקל יכול להיות המטרה של אדם בולמי. הבולמיה מתייחסת לאכילת כמויות גדולות מאוד, הרבה מעבר לרצוי לשם שובע, משום שאותו אדם אינו חש תחושת שובע ולאחר אכילת כמות מזון אדירה תבוא הקאה. ההקאה באה לעתים כמחשבה מתוך מלאות יתר ולא תמיד מתוך מחשבה על רזון, אך לעתים קרובות הופכת להיות בסופו של דבר דחף בלתי נשלט.

לאחר שהבולמית מתמכרת להקאות, הן מקיאות לאחר כל ארוחה ולא משום שנוצרה בחילה המביאה להקאה באופן טבעי. אלא משום ההרגל הקיים כחלק מהחיים הנורמלים שלהן. מטופלים יכולים לצרוך עד 10,000 קלוריות בבת אחת, ואז להתרוקן באמצעות הקאה, משלשלים משתנים או באמצעות התעמלות מוגזמת.

בנוסף, קיימות סוגי הפרעות נוספות. ראו הרחבה בספרי "גוף נפש והפרעות אכילה" או בטור שלי כאן.

לאתר מכללת ברק
שלוחת מכללת ברק בירושלים
שלוחת מכללת ברק בדרום

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


2894 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

השמנה, בולמיה, הפרעות אכילה, מכללת ברק, אכילה כפייתית, טיפול בהפרעות אכילה, הפרעות אכילה טיפול, ושיטות טיפול בהפרעות אכילה, מהן הפרעות אכילה, סוגי הפרעות אכילה, אנורקסיה נרבוזה, בולמיה נרבוזה, רפואה הקונבנציונלית, מאמרים על אנורקסיה נרבוזה, סיבות לאנורקסיה, אנורקסיה מאמרים אקדמיים, בולימיה נרבוזה, תופעות אנורקסיה, אנורקסיה נרבוזה טיפול, טיפול באנורקסיה נרבוזה, הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות, הפרעות אכילה בקרב בני נוער, הפרעות אכילה בצבא, הפרעות אכילה אנורקסיה, בולימיה נרבוזה, אנורקסיה נרבוזה, תופעות בולימיה נרבוזה, תרופות לבולימיה נרבוזה, סיבוכים בולימיה נרבוזה, מאמרים על בולימיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה bulimia nervosa, תסמינים בולימיה, נרבוזה, טיפול טבעי בהפרעות אכילה טיפול טבעי בולימיה נרבוזה, טיפול טבעי באנורקסיה נרבוזה, טיפול טבעי בהפרעות אכילה, טיפול בהפרעות אכילה אצל ילדים, טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה, דרכי טיפול, בהפרעות אכילה, טיפול טבעי בהפרעות שינה, טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז

תן ציון למאמר זה

0